High Intensity Interval Training (HIIT), czyli po naszemu trening interwałowy, tradycyjnie dedykowany był sportowcom dla zwiększania wydolności organizmu. Intensywność ćwiczeń podlega zmianom, w jednej chwili dajemy z siebie wszystko, by za moment odpocząć. W efekcie tkanka tłuszczowa jeszcze przez wiele godzin po zakończeniu ćwiczeń jest spalana.
Co to jest trening interwałowy?
Jak trenować interwały?
Nowicjuszom zaleca się na początek 4 do 5 interwałów w jednym treningu. Dopiero wraz ze wzrostem kondycji, mogą zwiększać liczbę powtórzeń. Powinni pamiętać o rozgrzewce przed treningiem i rozsądnym ochłodzeniu po jego zakończeniu.
Korzyści płynące z interwałów
-
Podczas treningu stosuje się, aż dwa rodzaje ćwiczeń za jednym zamachem, co za tym idzie są one efektywniejsze, ponieważ spalanych jest więcej kalorii i tkanki tłuszczowej.
-
Trenig interwałowy w porównaniu ze zwykłymi aerobami, jest wydajniejszy nawet trzykrotnie. Oponki na wysokości brzucha pozbędziemy się dużo szybciej.
-
Wystarczy, że będziemy ćwiczyć co 2-3 dni przez parę minut, trening wyjątkowo nie jest czasochłonny.
-
Także pobór tlenu jest większy, przy czym łatwiej transportujemy go do mięśni, a płuca oddychają sprawniej.
-
Maksymalizuje wydolność organizmu oraz siłę mięśni.
-
Mamy do wyboru ogromny wybór ćwiczeń, które kwalifikują się do treningu.
Co możemy ćwiczyć?
Mało które ćwiczenie nie odpowiada charakterowi treningu interwałowego. Naczelną zasadą jest przeplatanie intensywności ćwiczeń, np. biegniemy sprintem przez 60 sekund, po czym minutę truchtamy lub biegniemy pod górkę w zwykłym tempie, po czym z niej zbiegamy, co kosztuje nas znacznie mniej wysiłku. Nie zapominajmy, że chodzi o intensywność, niekoniecznie liczy się zmiana prędkości. Interwałem, które nie wymagają od nas dużych nakładów finansowych, jak choćby siłownia, jest także skakanka. Przez minutę staramy się wykonać jak najwięcej podskoków, po czym pozwalamy sobie odpocząć. Wybierz dyscyplinę sportu, która najbardziej ci odpowiada, pływanie na basenie czy jazda na rowerze będą równie dobre.
Dla zgrabnej sylwetki lub muskulatury
Bez względu na to, czy treningi mają przysłużyć się zrzuceniu zbędnych kilogramów czy rozwojowi mięśni, nie możemy zapomnieć o prawidłowym odżywianiu włączając w to białko. Właśnie jemu zawdzięczamy efekt termicznego pożywienia, który wiąże się z nieprzyswajaniem wszystkich kalorii z posiłku oraz pobudzeniem przemiany materii. Wartościowym źródłem białka są ryby i mięso – drób, wieprzowina, wołowina, jajka oraz serek wiejski. Z kolei mleko i jogurtu zawiera znacznie mniej białka, a sporo węglowodanów, które powodują wzrost tkanki tłuszczowej i zatrzymanie wody w organizmie.
Co o tym sądzisz?