45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uciążliwe wągry, krosty i pryszcze. Sprawdź, czego unikać przy trądziku

Uciążliwe wągry, krosty i pryszcze. Sprawdź, czego unikać przy trądzikuUciążliwe wągry, krosty i pryszcze. Sprawdź, czego unikać przy trądziku

Trądzik kojarzy się głównie w hormonalną burzą, która towarzyszy okresowi dojrzewania. Jednak współcześnie coraz więcej dorosłych zgłasza się do dermatologa z tym problemem. Uciążliwe pryszcze i zostające po nich blizny to trudna sprawa – choć leczenie nie należy do najłatwiejszych, istnieje kilka rzeczy, których lepiej unikać, bo zaostrzają objawy trądziku.

Często ma podłoże dziedziczne, zaś u nastolatków wiąże się z nadmiernym wzrostem wydzielania hormonów płciowych, co pobudza gruczoły łojowe do wydzielania sebum. Zwykle problem znika po przekroczeniu 20 roku życia, ponieważ poziom hormonów się stabilizuje. Trądzik rozwija się w trzech podstawowych fazach. Może przybierać różne formy, wszystko zależy tutaj od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym i najlżejszym stadium są zaskórniki, czyli wągry. Te czarne lub białe punkty, powstają zarówno na twarzy, jak i ramionach, plecach i dekolcie – ogółem we wszystkich miejscach, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych.

  • Jak radzić sobie z trądzikiem?

  • Co nasila trądzik?

Drugi etap zaawansowania trądziku to krosty i grudki, czyli wypukłe zmiany o zabarwieniu czerwonym. Świadczą one o stanie zapalnym, rozwijającym się w gruczołach łojowych. Najgorsza i najbardziej zaawansowana faza tej choroby, to powstanie sino-czerwonych guzków, które wypełnia ropa. Tutaj zakażenie obejmuje już głębokie warstwy skórne, zaś guzy pozostawiają blizny, których trudno się pozbyć.

Co wzmaga zmiany trądzikowe? Czego unikać:

  • Stres – skóra przetłuszcza się pod wpływem stresu. U większości dorosłych to właśnie nadmierna nerwowość może być przyczyną nadprodukcji sebum. Praca gruczołów łojowych nasila się w wyniku sytuacji stresowych, ponieważ skóra jest jednym z organów, które silnie reagują na bodźce psychiczne. Dzieje się tak również w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Także niektóre leki – hormonalne i antydepresyjne – powodują powstawanie trądziku.
  • Produkty wysoko przetworzone – należy wybierać głównie produkty lekkostrawne, oczyszczające z toksyn, zdrowe. Wszystko, co zawiera sztuczne barwniki i konserwanty może wpływać na pogorszenie stanu cery. Najwięcej „chemii” znajduje się w słonych i słodkich przekąskach, gazowanych napojach i w pożywieniu z długim terminem ważności. Źle oddziałują też słodycze – głównie czekolada, a także fast foody, masło, tłusty ser, smażone potrawy i tłuszcze zwierzęce.
  • Sól – zastąp ją ziołami. Oprócz tego unikaj ostrych przypraw – pieprzu i papryki.
  • Używki – papierosy i alkohol nie są sprzymierzeńcami ładnej cery. Palenie warto rzucić, a co do alkoholu, lepiej postawić na wino.
  • Słońce – opalanie ogólnie szkodzi skórze, ponieważ może doprowadzić do nowotworów. Wysusza skórę, w związku z czym zaczyna się ona bronić i wydzielać większe ilości łoju. Właśnie dlatego warto (bez względu na pogodę) nakładać na twarz lekki krem z filtrem minimum 30.
trądzik pryszcze wągry cera trądzikowa problemy z trądzikiem
Komentarze
Dodano: 22 Wrzesień 2016
Autor: Olga
Ocena:
Unikać słońca przed trądzikiem? no stres wiem, sól, używki ok, ale słońce?
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Jarek
Ocena:
Trądzik który nie jest związany z okresem dojrzewania jest dość uporczywy, mimo stosowania odpowiednich kosmetyków powraca, czyli stres robi swoje...
Odpowiedź
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Basia
Ocena:
Słońce przysusza pryszcze, ale i uszkadza strukturę skóry, ja też zawsze myślałam że słońce jest super, ale z wiekiem wiem że można bardzo zniszczyć sobie cerę i wyglądać nawet 10 lat starzej.
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Krostka
Ocena:
Czyli muszę ograniczyć sól, bo u mnie w domu jada się na słono.
Odpowiedź
Dodano: 10 Maj 2016
Autor: Madziula
Ocena:
Ja zawsze myślałam, że słońce ładnie przysusza pryszcze, a tu widzę, że jest wręcz odwrotnie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach