Uczulenie na słońce to niezwykle popularne letnie schorzenie, które dopada coraz większą liczbę osób. Uczulenie na słońce powstaje nie tylko z powodu mocnego nasłonecznienia i ogrzania skóry. Mogą je powodować również inne substancje, które w styku ze skórą, która wystawiona jest na promienie słoneczne, powodują objawy alergii.
Jakie są objawy uczulenia na słońce?
Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce?
Czym jest uczulenie na słońce?
Alergia tego typu nazywana jest również wrażliwością na słońce. Rozróżnia się ogólnie dwa typy uczulenia na słońce.
- Fotodermatoza idiopatyczna: powstaje wtedy, gdy skóra wystawiona jest na promienie słoneczne bez działania substancji dodatkowych. Objawy pojawiają się w niewielkim czasie od wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych
- Fotodermatoza egzogenna: powstaje wtedy, gdy skóra ma kontakt z substancją zwiększającą wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Substancje te można zaliczyć do fotoalergicznych lub fototoksycznych
Kto może zachorować, kiedy i dlaczego?
Uczulenie na słońce to schorzenie, które może dopaść właściwie o każdej porze roku. Oczywiście słońce najmocniej praży podczas lata, ale nawet pierwsze wiosenne promienie słoneczne mogą spowodować powstanie objawów uczulenia.
Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na dekolcie, rękach, dłoniach, przedramionach i na stopach. Rzadziej w innych miejscach na skórze, a bardzo rzadko na twarzy.
Bardziej powinny uważać kobiety, ponieważ objawy alergii na słońce pojawiają się u nich znacznie częściej. Wśród wszystkich chorujących osób aż 90 proc. z nich to kobiety. Wśród dorosłych na dolegliwość tę cierpi ponad 10 proc. populacji.
Najbardziej narażone na powstanie objawów uczulenia na słońce są osoby w wieku od 18 do 50 lat. Objawy alergii na słońce rzadko występują u dzieci i osób starszych, chociaż oczywiście nie jest to regułą.
Objawy uczulenia na słońce
- Pojawienie się czerwonych plam na skórze zwykle w postaci malutkich bąbelków
- Swędzenie skóry wystawionej na promienie słoneczne
- Zaczerwienienie dużych powierzchni skóry
Objawy pojawiają się już po kilku minutach spędzonych na słońcu. Im dłużej skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, tym objawy mogą się nasilać.
Fotodermatoza egzogenna: objawy
Jeśli alergia na słońce spowodowana jest przez jakiś czynnik trzeci: substancję, która miała styczność ze skórą, wówczas objawy uczulenia na słońce mogą być troszkę inne.
- Może pojawić się obrzęk skóry, napuchnięcie
- Pojawiają się na skórze pęcherze
- Skóra zaczyna piec i swędzieć
W przypadku tego typu uczulenia wystarczy przemyć skórę wodą albo usunąć w inny sposób działanie toksycznej, wywołującej alergię substancji. Wówczas objawy alergii na słońce powinny samoistnie całkiem ustąpić po parunastu minutach lub godzinach.
Fotoalergiczny wyprysk kontaktowy
Jeśli objawy rozprzestrzeniają się po dalszych obszarach skóry, kiedy nie wystawiamy jej już na słońce, wówczas mamy do czynienia z fotoalergicznym wypryskiem kontaktowym. Objawy te mogą pojawić się na skórze nawet do 48 godzin po opalaniu.
Co o tym sądzisz?