45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Urodziłaś dziecko? Sprawdź czy już masz dni płodne.

Urodziłaś dziecko? Sprawdź czy już masz dni płodne.Urodziłaś dziecko? Sprawdź czy już masz dni płodne.

Utrzymuje się, że kobieta, dopóki karmi piersią – dotąd jest niepłodna. Możliwość zajścia w ciążę istnieje dopiero po odstawieniu dziecka od naturalnego karmienia. Jednak czy naturalny sposób karmienia jest gwarancją niepłodności? Jak możemy to sprawdzić?

Jak to działa?

U kobiet karmiących piersią wzrasta znacznie wydzielanie hormonu o nazwie prolaktyna, który ma działanie hamujące owulację. Dzięki temu, u kobiet, które karmią dziecko wyłącznie piersią okres bez owulacji znacznie się wydłuża, nawet do kilku miesięcy. Jednak zależnie od kobiety, czas ten może być dłuższy lub krótszy. Zależy to od Kiku czynników jak na przykład predyspozycji organizmu matki oraz od czynników genetycznych.

  • Kiedy są dni płodne po porodzie?

  • Czy można stosować tabletki antykoncepcyjne karmiąc piersią?

Problemy z określeniem płodności

Dni płodne mogą się zacząć nawet na kilka dni przed rozpoczęciem owulacji. Tę, kobiety mogą łatwo rozpoznać dzięki mierzeniu temperatury podstawowej ciała lub dzięki obserwowaniu śluzu czy innych objawów owulacji. Jednak samych dni płodnych rozpoczynających się przed owulacją – nie mamy jak precyzyjnie określić.

Owulacja po porodzie – od kiedy?

Po porodzie owulacja może się pojawić nawet po dwóch tygodniach lub po kilku miesiącach. Termin jej wystąpienia wydłuża się u kobiet karmiących piersią. Na wydłużenie czasu bez owulacji ma wpływ niepodawanie dziecku smoczka (uspokaja się przy piersi), karmienie na żądanie, niedopajanie dziecka, karmienie wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Są to czynniki tzw. niepłodności laktacyjnej, czyli wywołanej produkcją prolaktyny w okresie karmienia piersią.
Metoda ta jest skuteczna maksymalnie do 6 miesiąca życia dziecka i nie daje jednakowej gwarancji u wszystkich kobiet. Jednocześnie należy pamiętać, że rozszerzanie diety dziecka wiążę się z obniżeniem częstotliwości karmień piersią a co za tym idzie – może to wywołać spadek prolaktyny i wcześniejsze wystąpienie owulacji.

Antykoncepcja podczas karmienia piersią

W okresie karmienia naturalnego nie jest wskazana hormonalna antykoncepcja, dlatego nie należy jej stosować. Pomocne będą naturalne metody antykoncepcyjne oraz uważna obserwacja naszego ciała.

Obserwacja po porodzie

Należy ją rozpocząć  po około 3 tygodniach od porodu. Wówczas przez 10-14 dni musimy uważnie obserwować nasze odczucia oraz ewentualną wydzielinę w przedsionku pochwy. Pomoże to nam ustalić tzw. PMN, czyli Podstawowy Model Niepłodności. Ważne, aby w tym czasie powstrzymać się od współżycia, aby nie zakłócić obserwacji.
Możemy mieć trzy rodzaje PMN:

  • „suchy” – bez żadnej wydzieliny, z towarzyszącym uczuciem suchości
  • ze stałą wydzieliną – cały czas występuje taka sama wydzielina o zbliżonym stopniu gęstości z odczuwaną wilgotnością w pochwie
  • mieszany – naprzemiennie występuje model suchy i ze stałą wydzieliną

Wskazane jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie pomiaru temperatury ciała, przede wszystkim w dniach zmiany w obserwowanym rodzaju PMN oraz przez kilka kolejnych dni po szczycie.
Gdy ustalimy już model PMN, należy regularnie obserwować odczucia w przedsionku pochwy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek odchylenie od ustalonego modelu, możemy uznać to za początek dni płodnych. Ostatni dzień występowania śluzu lub odchylenia od  PMN jest szczytem objawu śluzu. Kolejno, czwarty wieczór po szczycie jest zakończeniem okresu ewentualnej płodności, pod warunkiem, że nie nastąpi wzrost temperatury. Brak podwyższonej temperatury po szczycie śluzu oznacza, że nie doszło do owulacji i śluz może powrócić za jakiś czas. Istnieje również możliwość wystąpienia krwawienia, które nie jest poprzedzone wzrostem temperatury – jest to wówczas okres ewentualnej płodności.

płodność po urodzeniu dziecka ciąża po ciąży dni płodne podczas karmienia piersią karmienie piersią a płodność
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Wiele osób powiela błędny mit, że karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę, a to nieprawda.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach