45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uzależnienie - wrodzone czy nabyte?

Uzależnienie - wrodzone czy nabyte?Uzależnienie - wrodzone czy nabyte?

W społeczeństwie krąży opinia, że osoby łatwo wpadające w gniew, stany podwyższonej nerwowości, stany lekowe i depresyjne - częściej sięgają po alkohol i narkotyki. Według badań naukowców osoby z problemami psychicznymi są trzykrotnie bardziej narażone na uzależnienie od używek niż osoby bez takich zaburzeń. Jednak według tych samym badań aż 60 proc. osób uzależnionych zmaga się z innymi chorobami psychicznymi. Naukowcy nie stwierdzają jednoznacznie czy problemy z psychiką prowadzą do uzależnienia czy to nałóg powoduje psychiczne zmiany.

  • Czy uzależnienia są dziedziczne?

  • Czy uzależnienie jest nabyte?

Z powszechnych obserwacji wynika, że po alkohol i środki odurzające sięgają osoby z zaburzeniami psychicznymi, bo jak im się wydaje, są jedynym ratunkiem. Uważają, że w ten sposób znieczulą, zagłuszą dręczące myśli, a problemy życiowe, z którymi się zmagają rozwiążą się same.
Według badan klinicznych alkohol i narkotyki wpływają na psychikę i na to jak taka osoba postrzega świat dookoła. Używki maja wpływ na dany obszar mózgu dotknięty chorobą psychiczną. Jest więc logiczne ze pacjenci chorujący na depresję łatwiej uzależniają się od środków odurzających, a te niestety tylko pogarszają problem i szansa na wyjście z choroby jest w zasadzie niemożliwa.

Po alkohol i narkotyki sięgają także osoby z zaburzeniami osobowości. Szczególnie osoby o cechach „narcystycznych”, które trudno współpracują z ludźmi i mają problemy z przystosowaniem się do otoczenia. Dla takich osób środki stymulujące są chwilową odskocznią od „ złego świata”, dają poczucie władzy i wyższości nad innymi.
W stan ukojenia i zapomnienia łatwo oddają się osoby zmagające się ze zbyt dużą impulsywnością i agresją. Jest to całkowicie złudne uczucie i wcale nie pomaga wyleczyć się z niekontrolowanego gniewu, a wręcz jeszcze bardziej go wzmaga.

Czy mózg od urodzenia może być podatny na uzależnienia?

Naukowcy swoja wytężoną pracą dostarczają nam coraz więcej dowodów na to, że problemy psychiczne nie są jedynym bodźcem wpływającym na rozwój uzależnienia. Ostatnie badania potwierdzają wpływ zaburzeń w rozwoju mózgu na uzależnienia, które są ich skutkiem. Wynika z tego, że osoby uzależnione są inaczej skonstruowane psychiczne niż osoby wolne od uzależnień. Amerykańscy badacze przeanalizowali komórki mózgowe nałogowców zażywających heroinę, kokainę, nie stroniących od alkoholu. Wykazano, że mózg osób uzależnionych posiada mniejszą ilość receptorów dopaminowych niż mózg osób wolnych od używek. Na czym dokładnie polegało to badanie? Otóż dopamina jest neuroprzekaźnikiem informującym mózg o odczuwalnej potrzebie czy przyjemności.

Naukowcy porównali więc reakcję osób uzależnionych i osób nie mających takiego problemu. U tych pierwszych zauważono mniejszą liczbę receptorów dopaminowych oraz reakcję pozytywną na alkohol czy narkotyk. Druga grupa zareagowała negatywnie na impuls co skutkowało zwiększeniem stężenia receptorów. Badania wskazują, że mózg nałogowców skonstruowany jest w specyficzny sposób, który reaguje bardzo słabo na momenty i emocje mogące dawać im szczęście. Jak wiadomo, brak pozytywnego myślenia wywołuje najpierw smutek, a potem może doprowadzić do depresji. Dla osób uzależnionych jednym źródłem satysfakcji i przyjemności są środki odurzające.

 

 

depresja uzależnienie stany lękowe agresja alkohol narkotyki gniew

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach