45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uzdrawiająca moc kąpieli - oczyszczają ciało i umysł.

Uzdrawiająca moc kąpieli - oczyszczają ciało i umysł.Uzdrawiająca moc kąpieli - oczyszczają ciało i umysł.

Kąpiel w niektórych kulturach jest traktowana jak rytuał. Oczyszcza ciało, wzmacnia i hartuje. Czasami kąpielom przypisywany jest wymiar duchowy. Prawdą jest, że kąpiele oczyszczają nie tylko ciało ale i umysł. Wymiar metafizyczny jest tutaj najsilniejszy ze wszystkich cielesnych pielęgnacji.

Daleko w krajach arabskich…

Celebrowanie kąpieli odbywało się już w czasach starożytnych. Wtedy również wiedziano jak prawidłowo pielęgnować skórę dlatego kąpiele i związane z nią zabiegi kosmetyczne są w dzisiejszych czasach już tradycją. Oczywiście w różnych kulturach odbywa się to nieco inaczej. Np. w krajach arabskich popularna jest kąpiel zwana hamman (oznacza łaźnię), która ma na celu oczyścić ciało i duszę. Aby w pełni poddać się oczyszczeniu, trzeba przejść przez kilka etapów rytuału. Na początku należy skorzystać z sauny parowej, aby nawilżyć skórę. Kolejny krok to peeling całego ciała, który musi być wykowany za pomocą specjalnego mydła z oliwek i oliwy z oliwek - mydło na bazie tych składników skutecznie detoksykuje, złuszcza i dotlenia skórę. Najlepiej masować ciało intensywnie, lecz jednocześnie z wyczuciem, by usunąć martwy naskórek i pobudzić mikrokrążenie. Po peelingu przychodzi czas na odżywienie i ujędrnienie ciała za pomocą glinki. Końcowym etapem jest nawilżenie - w skórę wmasowuje się olej arganowy (zwany „płynnym złotem”) i pozostawia na skórze do wchłonięcia. Powszechnie hammanm uważany jest jako istna uczta dla ciała i ukojenie dla duszy. Jest na tyle znany i popularny, że stosuje się go w salonach spa na całym świecie.

  • Jakie właściwości ma kąpiel?

  • Czy kąpiel nawilża skórę?

Kąpiele w kraju kwitnącej wiśni

Innym krajem, który kocha kąpiele i uwielbia je celebrować jest Japonia. Japończycy uważają, że kąpiel to coś znacznie więcej – umyć ciało można pod prysznicem, a kąpiel jest doznaniem, które łączy ciało i umysł, doznaniem jedności i metafizycznego wymiaru.
Kąpiel według Japończyków wygląda następująco – woda powinna być gorąca, do niej dodawana jest sól, która ujędrnia i nawilża skórę. Sól odpręża także ciało i umysł. Do kąpieli dodawane są często olejki aromatyczne, które dodatkowo wygładzają skórę i relaksują. Dla Japończyków bardzo ważna jest kąpiel, której poddają się tylko raz w roku, a mianowicie chodzi o noworoczną kąpiel w zimniej wodzie (w której zwykle pływają ogromne bryły lodu). Uważają bowiem, że dzięki takiej kąpieli hartuje się organizm i będą mogli żyć w zdrowiu przez cały kolejny rok. Japończycy także bardzo chętnie korzystają z miejskich łaźni, które często zastępują im wieczorną kąpiel w domu, jednak służy im ona przede wszystkim zrelaksowaniu się po ciężkim dniu pracy. Japońskie przysłowie brzmi: „Weź kąpiel, a poczujesz się jak w niebie”. Coś nam to mówi?

Święte kąpiele w Indiach i Indonezji

Część rytuałów różnych kulturach ściśle związana jest z religią. Hindusi raz do roku obmywają ręce w rzece Ganges, gdyż wierzą, że woda z tej rzeki oczyszcza ich z grzechów, które popełnili. W Indiach odbywa się również słynne na cały świat święto Kumbh Mela. Pielgrzymi kąpią się w rzekach Yamuny i Gangesu, by zmyć z ciała i duszy wszelkie znamiona złych występków. Ciekawostką jest, że w ciągu trwającego 55 dni święta, w kąpieli bierze udział ok. 100 milionów ludzi.
Z kolei dla Indonezyjczyków rytuałem jest pielgrzymka do świątyni Tirta Emplul na Bali, gdzie znajduje się źródło świętej wody. Według wierzeń woda ta została stworzona przez boga Indra i ma ona właściwości lecznicze – uzdrawia ciało i oczyszcza duszę.

Z pielęgnacyjnych, profesjonalnych kąpieli można korzystać w naszych rodzimych salonach spa jednak w celu przeżycia czegoś głębszego, oczyszczenia ciała i umysłu w uzdrawiających wodach Japonii, Indii czy Indonezji, zachęcamy do podróży.

Zatem codzienna kąpiel powinna być dla nas takim małym rytuałem. Chwilowym relaksem i odpoczynkiem. Zachęcamy również do zapalania małych świeczek wokół wanny, kąpiel nabiera wówczas bardzo intymnego charakteru i pozwala jednocześnie się wyciszyć, odprężyć i zapomnieć o wszelkich kłopotach.

 

pielęgnacja skóry odprężenie relaks odpoczynek kąpiele olejki aromatyczne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach