Nie sposób przecenić właściwości witaminy D dla rozwoju dziecka. Wpływa na zęby i kości, korzystnie oddziałuje na system mięśniowy i nerwowy, umożliwia wchłanianie wapnia i fosforu, podnosi odporność, łagodzi stany zapalne skóry. Niestety, wedle statystyk odpowiednią dawkę witaminy D otrzymuje tylko 10% dzieci w Polsce! Jej brak może powodować krzywicę, zaś w późniejszym wieku osteoporozę. Jak i dlaczego podawać niemowlakowi witaminę D?
Jakie właściwości ma witamina D?
Jak podawać dziecku witaminę D?
Nie znajdziemy jej w naturalnych produktach. Za czasów naszych babć uważano, że wystarczy karmić niemowlę piersią i wystawiać je na słońce, aby organizm mógł wyprodukować odpowiednią ilość witaminy D. Jednak w dzisiejszych czasach wiadomym jest, że to nie wystarczy – od urodzenia należy podawać maleństwu odpowiednie dawki, aby zapobiec przeróżnym powikłaniom.
Po co witamina D?
Po pierwsze i najważniejsze, podawanie witaminy D ma na celu zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka. Jej długotrwały niedobór sprawi, że kości się osłabią i będą łatwo ulegać złamaniom. Według badań, profilaktyczne podawanie tego składnika zapewnia w przyszłości silniejsze zęby. Ma to wpływ nie tylko na wiek niemowlęcy, ale na całe życie – niedostateczna ilość witaminy D podawana w dzieciństwie przyczynia się do zwiększonego ryzyka pojawienia się osteoporozy, gdyż wchodzimy w wiek dorosły ze zbyt małą gęstością kości. Również zęby stałe będą bardziej podatne na próchnicę i zdecydowanie słabsze.
Krople – jak i kiedy podawać?
W przypadku, gdy dziecko jest karmione wyłącznie piersią, należy podawać mu witaminę D dodatkowo. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym nie trzeba, ponieważ otrzymują ten składnik wraz z pokarmem.
- Aby wszystko przebiegło prawidłowo, najlepiej zacząć przyjmować witaminę D bardzo wcześnie – przyszła mama podczas ciąży bierze ją w postaci 400 jednostek dziennie, a następnie w okresie karmienia przyjmuje ją nadal. Wówczas suplementację niemowlaka można zacząć dopiero w 3 tygodniu życia.
- Jeśli matka nie przyjmowała witaminy D w czasie ciąży, podajemy ją dziecku już w siódmej dobie. Jak już wspomniano powyżej, wyjątkiem są dzieci karmione modyfikowanym mlekiem, które już zawiera ten składnik.
Dawkowanie w przypadku maluszka i większego dziecka
Noworodkom podajemy 400 jednostek lub więcej, zaś maluchowi w wieku przedszkolnym, który spędza dostatecznie dużo czasu na świeżym powietrzu, można dawkę zmniejszyć już do 200 jednostek. Polska norma przyjmowania wit. D przewidywała do tej pory podawanie jej do drugiego lub trzeciego roku życia. Dziś lekarze uznają, że najlepiej jest podawać ten składnik aż do 16 roku życia, czyli przez cały okres intensywnego wzrostu.
Najważniejsze to pamiętać, że odpowiednią dawkę witaminy D musi ustalić lekarz. Nie należy podawać jej dziecku na wszelki wypadek, tylko po konsultacji ze specjalistą. On wybierze najlepszy, dostosowany indywidualnie sposób na uniknięcie problemów z niedoborem.
Co o tym sądzisz?