W czasie upałów i wakacyjnych, zagranicznych wyjazdów bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. W okresie letnim łatwo o odwodnienie. Dlaczego to takie ważne i ile musisz pić dziennie, aby twój organizm funkcjonował jak należy?
Bilans wodny jest ważny dla utrzymania zdrowia, ponieważ nasze ciało aż w 70% składa się właśnie z wody. W przypadku kobiet wynik ten wynosi nieco mniej, ponieważ mają więcej tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie organizm stale kontroluje poziom płynów – żeby uświadomić sobie, jak istotna to kwestia, wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że utrata tylko 1-2% płynów ma negatywny wpływ na działanie organizmu. To dlatego człowiek przeżyje bez pożywienia nawet do kilku tygodni, a bez picia tylko kilka dni.
Jak się nie odwodnić?
Co na odwodnienie?
Rola wody w organizmie
Chociaż nie dostarcza nam energii, to reguluje wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Właśnie ona mobilizuje wszelkie reakcje chemiczne, które utrzymują nasze ciało w dobrej kondycji. Oto kilka z właściwości wody:
- Utrzymuje właściwą objętość i prawidłowe ciśnienie krwi,
- Wspomaga transport tlenu i składników odżywczych do komórek,
- Jest głównym składnikiem płynów ustrojowych,
- Oczyszcza ciało z ubocznych produktów przemiany materii,
- Gdy temperatura ciała się podnosi, usuwa nadmiar ciepła wraz z potem,
- Decyduje o prawidłowej pracy jelit, trawieniu,
- Nawilża gałki oczne,
- Umożliwia oddychanie, bo nawilża płuca,
- …I pełni wiele innych funkcji!
Jak nie dopuścić do odwodnienia?
Woda jest czerpana przez organizm również z pokarmów. Najwięcej, bo nawet do 96% mają jej warzywa i owoce, mleko (88%), a także mięso (50-75%). Dlatego właśnie dieta bogata w owoce i warzywa dostarcza naszemu ciału prawie litr wody dziennie.
Oczywiście kolejnym źródłem wody są napoje. Picie wody mineralnej jest najzdrowszą opcją – przebija herbatę, kawę, a już szczególnie napoje barwione. U osoby zdrowej odwodnienie objawia się pragnieniem, które odczuwalne jest właśnie przy utracie 1-2% płynów. Stara 20% doprowadzić może do śmierci.
Żeby uzupełnić niedobory płynów, trzeba wypijać minimalnie 1,5 litra wody na dzień. Oczywiście zapotrzebowanie jest zależne od pory roku i strefy klimatycznej, a także wysiłku fizycznego danej osoby. Najwięcej wody potrzeba w upały i podczas intensywnego ruchu, nawet do 4 litrów. Więcej wody warto dostarczać też podczas mrozów, w trakcie choroby, wysokiej temperatury, biegunki, cukrzycy, zaburzeń pracy nerek i wymiotów.
Organizm zużywa jej więcej także w czasie jedzenie wysokokalorycznych posiłków, produktów bogatych w błonnik, pikantnych i słonych, przy piciu alkoholu.
Woda to nie tylko napoje, istnieją produkty, które dostarczają ją w dużym stopniu i warto zadbać o ich spożycie w czasie upałów.
Owoce z dużą zawartością wody:
- Melony,
- Truskawki,
- Cytryny,
- Pomarańcze,
- Gruszki,
- Jabłka,
- Winogrona, śliwki, wiśnie,
Warzywa:
- Ogórki,
- Cukinia,
- Cebula,
- Marchew,
- Ziemniaki.
Co o tym sądzisz?