45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Woda wodzie nierówna – sprawdź jaką wybrać najlepiej?

Woda wodzie nierówna – sprawdź jaką wybrać najlepiej?Woda wodzie nierówna – sprawdź jaką wybrać najlepiej?

Wszyscy wiedzą, że dziennie powinniśmy wypić około dwóch litrów wody. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to jaką wodę pijemy – ma znaczenie. Picie wody ma na co dzień duże znaczenie dla naszego organizmu, jednak podczas upałów znaczenie wody wzrasta. Wysoka temperatura przyczynia się do utraty minerałów, które wydalamy pocąc się. Picie wody jest naturalnym sposobem uzupełnienia składników mineralnych w naszym organizmie. Jak wybrać wodę najlepszą dla nas?

  • Jakie właściwości ma woda źródlana?

  • Czy woda z kranu jest zdrowa?

Jakie wody butelkowane?


Według obowiązujących norma wody butelkowane można podzielić na:

  • naturalne wody mineralne
  • naturalne wody źródlane
  • wody stołowe, czyli takie, które powstały wskutek zmieszania wody mineralnej ze źródlaną
  • wody gazowane i niegazowane

Woda źródlana – dla kogo?


Przede wszystkim zalecana jest dla dzieci do 6 miesiąca życia ze względu na niską zawartość minerałów – nie do końca niewykształcony układ pokarmowy nie pozwala na przyjęcie składników mineralnych w większych ilościach. Z tego samego powodu, dla jakiego ta woda zalecana jest dla dzieci – jest odradzana dorosłym. Ma ona poniżej 500 mg minerałów na litr (tzw. woda niskozmineralizowana), co może powodować wypłukiwanie składników mineralnych z organizmu przyczyniając się do zaburzenia gospodarki wodno-mineralnej organizmu.

Woda mineralna – dobry wybór?


Ten typ wody jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Pozwala dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę minerałów i mikroelementów. Wskazana zwłaszcza podczas upałów (z zawartością minerałów do 1500 mg/l). Odpowiednia przede wszystkim dla sportowców, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Woda z kranu – czy można pić?


Woda, z której korzystamy w domu jest wodą zdatną do picia, dlatego nie ma przeciwwskazań do picia jej bezpośrednio z kranu. Taka woda jest czysta pod kątem mikrobiologicznym i zawiera naturalne składniki mineralna jak związki wapnia czy magnezu.

Minerały – czy można je przedawkować?


Oczywiście tak – tak jak wszystko. Zbyt wysoki poziom niektórych minerałów może wywołać ich kumulację w narządach (nerki, wątroba).
Dlatego też powinniśmy unikać wód mineralnych o zawartości składników mineralnych powyżej 1500 mg/l. Zaleca się ich spożycie pod kontrolą lekarza.

Czytajmy etykiety


Na co dzień warto wybierać wody średniozmineralizowane, czyli o zawartości 500-1500 mg/l – ilość podana jest na etykiecie.
Z etykiety można również wyczytać jakie minerały ma dana woda – wiele wód różni się znacznie składem. Zwróćmy uwagę na magnez, wapń, sód, siarczany, żelazo oraz wodorowęglany. Odpowiednia woda powinna pokrywać około 15% dziennego zapotrzebowania organizmu na dany pierwiastek. Szczególnie ważne są dla naszego organizmu wapń i magnezu. Dlatego sprawdźmy, czy woda, którą kupujemy ma minimalnie 150 mg/l wapnia oraz 50 mg/l magnezu.

Gazowana czy niegazowana?


Wbrew powszechnej opinii – woda gazowana nie jest szkodliwa. Powinny ją jednak uniknąć osoby z wybranymi problemami zdrowotnymi: nadkwasota, zaburzenia trawienia, choroby gardła i strun głosowych.
Woda gazowana drażni kubki smakowe w jamie ustnej, dzięki czemu daje uczucie orzeźwienia, wpływa na lepsze samopoczucie oraz lepiej gasi pragnienie.

woda woda do picia woda mineralna jaka woda zdrowa jaką wodę pić woda źródlana zdrowa woda

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach