45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wrzody żołądka – sprawdź 10 najczęstszych faktów i mitów na ich temat.

Wrzody żołądka – sprawdź 10 najczęstszych faktów i mitów na ich temat.Wrzody żołądka – sprawdź 10 najczęstszych faktów i mitów na ich temat.

Choroba wrzodowa żołądka – to obecność wrzodów trawiennych, czyli ubytków w błonie śluzowej żołądka. Jej typowymi objawami są piekący ból w jamie brzusznej po posiłku, zgaga, niestrawność, wymioty, nudności, zaparcia, utrata wagi, przemęczenie a nawet krwotok wewnętrzny.

Szacuje się, że w naszym kraju około 10% społeczeństwa ma wrzody żołądka. W powszechnej świadomości krąży wiele obiegowych opinii na temat tej powszechnej choroby. Nie wszystkie z nich mają jednak potwierdzenie w rzeczywistości. Sprawdź zatem, które są prawdziwe!

  • Co to są wrzody?

  • Jakie są objawy wrzodów?

Mit 1.
Choroba wrzodowa żołądka częściej atakuje mężczyzn niż kobiety.

Fałsz. Mężczyźni chorują ponad dwukrotnie częściej niż kobiety na chorobę wrzodową dwunastnicy. Wśród osób chorych na owrzodzenie żołądka nie zaobserwowano zróżnicowania w odniesieniu do płci.

Mit 2.
Wrzody są najbardziej dotkliwe na wiosnę i jesienią.

Prawda. W tzw. przejściowych porach roku, jak wiosna i jesień jesteśmy najbardziej osłabieni i najmniej odporni. Dodatkowo jest to okres namnażania się i szczególnej aktywności bakterii Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody.

Mit 3.
Głównym winowajcą jest stres.

Fałsz. Przez lata sądzono, że zbyt stresujący tryb życia jest kardynalną przyczyną owrzodzenia żołądka. Dziś już wiadomo, że za około 80% zachorowań odpowiedzialna jest Bakteria Helicobacter pylori.

Mit 4.
Bakterie to nie jedyny sposób nabawienia się wrzodów.

Prawda. Bakteria Helicobacter pylori to najczęstsza, ale nie jedyna przyczyna wrzodów żołądka. Chorobę mogą też wywołać: długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych, palenie tytoniu, picie dużych ilości alkoholu, przewlekły stres, niewłaściwa dieta.

Mit 5.
Wszyscy zarażeni bakterią Helicobacter pylori są skazani na chorobę wrzodową.

Fałsz. Bycie nosicielem bakterii nie jest równoznaczne z nieuchronnością choroby. Wykazuje się, że jedynie 10% zarażonych bakterią to osoby chore na wrzody. Pozostali w znacznej większości borykają się z zapaleniem błony śluzowej żołądka, ale to schorzenie może przebiegać bezobjawowo.

Mit 6.
Leczenie wrzodów nie wymaga zabiegu operacyjnego.

Prawda. Ale wyłącznie w odniesieniu do wrzodów wywołanych bakterią Helicobacter pylori. Takie wrzody można wyleczyć za pomocą antybiotykoterapii w połączeniu z odpowiednią kuracją lekami eliminującymi wydzielanie kwasu solnego.

Mit 7.
Nie obejdzie się bez gastroskopii.

Prawda. Gastroskopia jest niezbędna do prawidłowego zdiagnozowania, czy objawy są związane z wrzodami żołądka. W ten sposób sprawdzany jest stan śluzówki w przewodzie pokarmowym.

Mit 8.
Wrzody powodują anemię.

Prawda. Nie leczone wrzody mogą prowadzić do anemii, ponieważ uszkodzona błona śluzowa często krwawi, a to powoduje niedokrwistość i niedobór żelaza.

Mit 9.
Właściwa dieta przyspiesza proces gojenia.

Fałsz. Oczywiście przestrzeganie diety jest niezbędne podczas kuracji, ale nie ma żadnych dowodów na to, że jedzenie jakiegokolwiek produktu ma wpływ na szybkość gojenia się wrzodów.

Mit 10.
Wrzody można wyleczyć domowymi sposobami.

Fałsz. Absolutnie niemożliwe! Można jedynie złagodzić objawy choroby, ale pomoc doświadczonego lekarza i odpowiednia terapia jest niezbędna

wrzody choroba wrzodowa wrzody żołądka problemy żołądkowe
Komentarze
Dodano: 16 Październik 2016
Autor: Zofia
Ocena:
Nie miałam pojęcia, że wrzody mają jakikolwiek związek z anemią.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: martyna
Ocena:
no właśnie, ja też często słyszę, że ktoś ma wrzody i zwala to na stres
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach