Większość z nas kojarzy wrzos jako roślinę o pięknym zapachu, dodającą uroku krajobrazowi wczesnej jesieni. Jednak jego właściwości od wieków wykorzystuje się w leczeniu naturalnym, głównie przy problemach z drogami moczowymi – kamicy nerkowej i zakażeniu dróg moczowych. Wrzos jest również szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym. Co jeszcze potrafi?
W medycynie naturalnej wykorzystuje się jego ziele i kwiaty, które zbierane są w pierwszej fazie kwitnienia. Zebrane elementy wrzosu zasusza się, aby następnie stosować go jako lecznicze zioło. Ta roślina to prawdziwe bogactwo cennych składników. Znajdziemy w niej m.in. olejki eteryczne, które poprawiają działanie jelit i układu moczowego, garbniki zwalczające bakterie, flawonoidy czyli doskonałe antyoksydanty, potas mający wpływ na serca i mięśni, czy gorycz pobudzającą układ trawienie.
Jakie właściwości ma wrzos?
Czy wrzos jest leczniczy?
Wrzos na problemy z układem moczowym
Najczęstszym i najpopularniejszym zastosowaniem wrzosu jest wykorzystywanie go podczas leczenia kamicy nerkowej oraz zapalenia układu moczowego. Zawartość flawonoidów powoduje, że wrzos ma działanie moczopędne, a także poprawia i odmładza wygląd skóry oraz chroni przed szkodliwymi efektami promieniowania słonecznego. Co więcej, obecny w składzie olejek eteryczny doskonale łagodzi skurcze w mięśniach jelit i dróg moczowych, a obecność arbutyny dezynfekuje te rejony. Jak stosować wrzos w takich sytuacjach? Na problemy z nerkami i drogami moczowymi zaleca się picie naparu przygotowanego z zioła wrzosu, mięty pieprzowej i kwiatów wiązówki.
Dobroczynny wpływ na układ pokarmowy i nie tylko
Wrzos znajduje również zastosowanie w leczeniu problemów związanych z układem pokarmowym ze względu na obecność garbników w składzie. Pomoże w walce z takimi dolegliwościami jak:
- Nudności,
- Biegunki,
- Stany zapalne,
- Ból brzucha.
Roślina ta ma działanie pobudzające apetyt, zwiększając wydzielanie soków żołądkowych i pobudzanie procesów trawiennych. Dzięki olejkom eterycznym używa się jej także do leczenia bólu części ciała odpowiedzialnych za ruch, np. mięśni i stawów. Pozytywne oddziaływanie na układ moczowy i trawienny to nie wszystko – wrzos jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, głównie dzięki zawartości krzemu i potasu. Wpływa on na regenerację organizmu, opóźnia starzenie się skóry i nadaje jej elastyczności. Oprócz tego przyspiesza gojenie się ran, pomaga przy chorobach oczu, a także wygładza i nawilża ciało oraz włosy.
Dodatkowo, spożywanie wrzosu wpływa odprężająco na organizm. Pomoże więc osobom cierpiącym na bezsenność, żyjącym w stresie, ułatwi relaks i uspokoi po ciężkim dniu. Aromat wrzosu jest składnikiem wielu preparatów nasennych. Trzeba jednak uważać – spożywanie zbyt dużych ilości naparów z tej rośliny może mieć działanie odurzające.
Co o tym sądzisz?