Jeśli obficie się pocisz, co spędza ci sen z powiek, po pierwsze – nie martw się, to wbrew pozorom problem wielu osób. Z nadpotliwością masz do czynienia, jeśli twoje gruczoły potowe zbyt intensywnie reagują na zbyt wysoką temperaturę lub odczuwane emocje. Każdy chce czuć się świeżo i nie zastanawiać się ciągle, czy nie wydziela przypadkiem nieprzyjemnego zapachu. Choć wydawałoby się, że batalię z potem toczy każdy z nas, to z problemem nadmiernego pocenia nie poradzi sobie zwykły antyperspirant.
Co to jest nadpotliwość?
Jak radzić sobie z nadpotliwością?
Pot wydzielamy cały czas, ale w niewielkich ilościach, dlatego nawet go nie zauważamy. Jest to proces fizjologiczny konieczny dla normalnego funkcjonowania organizmu. Funkcje pocenia to m.in. ochrona przed przegrzaniem. Ludzie różnią się stopniami aktywności gruczołów potowych, dlatego niektórzy mają wilgotną skórę nawet w chłodny dzień, a inni suchą, gdy panują upały. Pocenie się jest więc indywidualną sprawą, zależną od czynników fizjologicznych.
Przyczyny nadpotliwości
Gdy jest gorąco, gruczoły potowe otrzymują od mózgu sygnał do zwiększenia swojej aktywności. Właśnie wtedy czujemy, że pot zalewa nasze ciało, co jednocześnie ma na celu jego ochłodzenie. Dzieje się tak w wyniku parowania wody z powierzchni skóry, co w rezultacie ją chłodzi.
Niestety zdarza się, że pot nie pojawia się w wyniku upałów. Jego nadmierność jest związana najczęściej z takimi czynnikami jak:
- Zmiany hormonalne – menopauza, andropauza, okres dojrzewania,
- Silne emocje, przede wszystkim stres,
- Jedzenie pikantnych potraw, gdy poci się górna warga, nos i czoło.
W chwilach silnego napięcia nerwowego najczęściej wilgotnieją twarz, pach i dłonie. Przyczyną nadpotliwości jest nadaktywność gruczołów potowych, które przesadnie reagują na nawet słabe bodźce emocjonalne, niewielki wzrost temperatury otoczenia albo minimalny wysiłek fizyczny.
Jak sobie z tym poradzić?
Jeśli zwykłe antyperspiranty nie pomagają, warto sięgnąć po te apteczne, które zawierają chlorek glinu i mają zdecydowanie silniejsze działanie. Działają długotrwale, nawet na 3 do 5 dni i nie zawierają żadnych substancji zapachowych. Należy jednak pamiętać, aby stosować je tylko na suchą, czystą skórę, najlepiej wieczorem, kiedy aktywność gruczołów jest mniejsza. Początkowo aplikuje się je codziennie, a z czasem tylko raz lub dwa razy na tydzień.
Inne sposoby:
- Picie naparu z szałwii albo zażywaj specjalne ziołowe suplementy, bo z potem walczy się także od środka.
- Wsypywanie do skarpet kwasu bornego, jeśli masz do czynienia z nadmierną potliwością stóp,
- Stosowanie kąpieli z dodatkiem naparu z szałwii, kwiatów rumianku i kory wierzby,
- Zażywanie leków dostępnych na receptę, jednak pod kontrolą lekarza. Ich wadą jest to, że wywołują skutki uboczne.
Co o tym sÄ…dzisz?