45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wszystko, co musisz wiedzieć o żółtaczce

Wszystko, co musisz wiedzieć o żółtaczceWszystko, co musisz wiedzieć o żółtaczce

Czy można obronić się przed żółtaczką? Coraz częściej na nie chorujemy.  Co zrobić by uniknąć zakażenia, jak dobrze się ochronić, jak wykryć chorobę i jak ją leczyć?  Żółtaczki najczęściej występujące to WZW A, WZW B i WZW C. Możemy zarazić się u dentysty, fryzjera, kosmetyczki, czy po prostu niedokładnie myjąc ręce. Choroba potocznie zwana żółtaczką powoduje nie tylko nieestetyczne zażółcenie skóry, ale pozwala namnażać się wirusom  dostającym się do wątroby i siejącym w niej spustoszenie.

  • Co to jest żółtaczka?

  • Jakie są objawy WZW A?

Czym tak naprawdę jest żółtaczka i czy zawsze zarażamy się tak samo?

WZW typu A, B i C różnią się od siebie zarówno objawami jak i sposobem zarażenia. Na WZW A i WZW B dostępne są szczepionki, a ich ochrona jest bardzo skuteczna.

WZW A –  jak mogę się zarazić?

Ten typ wirusowego zapalenia wątroby zwany jest inaczej chorobą brudnych rąk, gdyż wirus HAV dostaje się do naszego organizmu drogą pokarmową. Przenika ze śliny i kału na rzeczy z którymi mamy częsty kontakt. Możemy się zarazić pijąc nieoczyszczoną wodę, jemy posiłki z nieznanego, podejrzanego źródła lub gdy korzystamy w publicznej toalety.

WZW A – jak rozpoznać chorobę?

Pierwsze objawy pojawiają się już po 30 dniach od zakażenia. Często choroba rozpoczyna się jednak bezobjawowo, u osób starszych objawy nasilają się. Pojawia się gorączka, osłabienie, biegunka i wymioty, oraz ból brzucha. Może również pojawić się swędzenie skóry, ciemny mocz i bolące stawy.  Żółta skóra pojawia się rzadko.

Jak leczyć WZW A?

Chorobę można łatwo wykryć wykonując badanie krwi. Nie ma leku na ten typ żółtaczki, można jedynie łagodzić objawy, choroba mija sama.

Jak się ochronić przed chorobą brudnych rąk?

- myj ręce przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety,

- pij przegotowaną lub butelkowaną wodę,

- nie jedz w podejrzanych miejscach,

- nie siadaj na desce w toalecie publicznej.

WZW B  - jak mogę się zarazić?

Drogą zakażenia wirusem HBV jest krwiopochodna. Do krwi  wirus może dostać się w czasie zabiegu w wyniku źle wysterylizowanych narzędzi, w wyniku zastrzyku, w czasie zabiegów u kosmetyczki, dentysty czy fryzjera. Wirusem może nas również zarazić partner seksualny, lub matka dziecko w czasie porodu. Tej sytuacji można jednak zapobiec jeśli matka wie, że jest nosicielką wirusa, maluch dostaje zastrzyk z imminoglobuliny i pierwszą dawkę szczepionki w pierwszej dobie życia.

WZW B – jak rozpoznać chorobę?

Jest to uzależnione od naszej odporności i ilości wirusa w naszym organizmie. Często choroba nie daje objawów. Czasami pojawia się ostre zapalenie wątroby powodując jej powiększenie, ból brzucha, wymioty, osłabienie i gorączkę. W niewielu przypadkach ostre zapalenie przechodzi w przewlekłe by doprowadzić po latach do marskości wątroby.

Jak leczyć WZW B i jak się ochronić przed zarażeniem?

Do rozpoznania wirusa wystarczy badanie krwi. Leczenie nie zlikwiduje całkowicie wirusa z organizmu a jedynie zatrzyma jego dalszy rozwój. Aby nie dopuścić do zarażenia należy zwracać uwagę na stosowanie w trakcie zabiegów jednorazowych strzykawek, nie stosować cudzych nożyczek, chodzić do sprawdzonych zakładów kosmetycznych. W czasie stosunku stosuj zawsze prezerwatywę lub bądź monogamistką. Zaszczep się!

WZW C - jak mogę się zarazić?

Ten typ żółtaczki jest najgroźniejszy i trudny w leczeniu. Nie można się przed nim zaszczepić, a HCV aż w 6 odmianach. W Polsce dominuje genotyp 1. Zarażamy się przez kontakt z zakażoną krwią,  w trakcie stosunku ale jedynie w przypadku gdy dojdzie do uszkodzenia śluzówki.

WZW C – jak rozpoznać chorobę?

Ostre zapalenie wątroby następuje  po około 4 do 12 tygodni od zakażenia i trwa pół roku. W przypadku silnych organizmów, wirus zostaje zwalczony, u reszty zmienia się w przewlekłe zapalenie wątroby wymagające leczenia lekami. Pierwsze rozpoznawalne objawy to zmęczenie, niepokój, bóle stawowe, mdłości, spadek apetytu, ciemny mocz.

Jak leczyć WZW C?

Do wykrycia choroby potrzebne jest badanie krwi na obecność przeciwciał anty HCV. W przypadku pozytywnego wyniku chory zostaje skierowany do poradni chorób zakaźnych. Dla określenia zaawansowania choroby wykonuje się również biopsję wątroby. Leczenie jest indywidualne i trwa kilkanaście tygodni.

Jak zabezpieczyć się prze wirusem HCV?

Należy zachować środki ostrożności takie jak w przypadku WZW B.

żółtaczka wzw a wzw b WZW C zakażenie żółtaczką

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach