O piękne, białe zęby może bez problemu zadbać twój najbliższy w okolicy stomatolog. Moda na „hollywoodzki” uśmiech wciąż trwa. Białe zęby wyglądają elegancko, estetycznie i zdrowo choć w rzeczywistości kolor uzębienia nie określa wcale czy zęby mamy zdrowe czy nie. Wokół procesu wybielania zębów krąży wiele prawd i mitów. Przedstawiamy zatem prawdy i prostujemy mity.
Czy wybielanie zębów boli?
Czy efekt wybielania zębów jest na stałe?
Prawda na temat wybielania zębów:
- Prawdą jest, że wybielanie zębów może powodować ból. Dzieje się tak szczególnie u osób o nadwrażliwych dziąsłach. Jednak w wielu gabinetach są dostępne żele, które skutecznie minimalizują ten ból. Należy przed zabiegiem wybielania dowiedzieć się czy gabinet dysponuje odpowiednimi środkami. Nawet jeśli, że zauważyliśmy u siebie problemów z nadmierną wrażliwością dziąseł, ten zabieg i tak może okazać niezbyt przyjemny.
- Prawdą jest, że każda osoba może wybielić sobie zęby. Oczywiście efekt wybielania zależy od indywidualnych właściwości szkliwa, stopnia jego przebarwienia którego chcemy się pozbyć oraz od naturalnej barwy naszych zębów. Najczęściej za pomocą specjalnego wzornika kolorów dobiera się możliwą do uzyskania barwę.
Mity na temat wybielania zębów:
- Efekt białych zębów pozostaje na stałe już po pierwszym wybieleniu. Nieprawda. Zabiegi trzeba powtarzać co jakiś czas gdyż wybielanie nie zapobiega powstawaniu przebarwień związanych z nasza dietą i nie eliminuje w zupełności przyczyn żółtawego koloru szkliwa. Aby śnieżno – biały uśmiech olśniewał wszystkich przez długi czas trzeba starannie dbać o higienę jamy ustnej i przestrzegać zaleceń stomatologa. Zabieg ten powtarza się co pewien czas w zależności od użytej metody i środka.
- Produkty wybielające zęby dostępne w drogeriach są w stu procentach bezpieczną alternatywą dla profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym. Nieprawda. Należy zawsze pamiętać, że wszystkie preparaty do wybielania zębów używane niezgodnie z zaleceniami producenta czy też stomatologa moga narazić nas na przykre skutki. Na przykład : Pasty wybielające przeznaczone dla palaczy mogą zawierać drobno zmielony pumeks. Taka substancja przy częstym stosowaniu powoduje zniszczenie powierzchni szkliwa, łatwiej wtedy przylegają do zębów zanieczyszczenia, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Natomiast nakładki i paski wybielające mogą osłabiać szkliwo przez co jest bardziej podatne na bakterie, które mogą się rozwijać. Istnieje duże ryzyko, że nie doczytamy ulotki i nie dopilnujemy zawartych w niej istotnych procedur stosowania preparatu.
- Wybielanie zębów znacznie osłabia szkliwo. Nieprawda. Stosowane obecnie środki używane zgodnie z zaleceniami nie naruszają szkliwa.
Co o tym sądzisz?