45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wzdęcia to kłopotliwa i nieprzyjemna dolegliwość, jak sobie z nią radzić?

Wzdęcia to kłopotliwa i nieprzyjemna dolegliwość, jak sobie z nią radzić?Wzdęcia to kłopotliwa i nieprzyjemna dolegliwość, jak sobie z nią radzić?

Wzdęcia brzucha zwykle nie są groźne. Pojawiają się w górnej lub/i dolnej części brzucha i najczęściej nie są przyjemne. Ta wstydliwa dolegliwość powinna zaniepokoić wówczas gdy wzdęcia trwają zbyt długo i są bolesne. Co zrobić, aby ich uniknąć?

  • Jak radzić sobie ze wzdęciami?

  • Czy wzdęcia są groźne?

  1. Wzdęcia żołądka.
    Każdy z nas od czasu do czasu miewa wzdęcia, ale gdy pojawiają się często i towarzyszy temu ból, wówczas stanowi to już problem. Przeważnie przyczyną tego stanu jest nieodpowiednia dieta składająca się z produktów o dużej ilości tłuszczu, cukru, soli czy nabiału. Również pośpiech przy spożywaniu posiłków może nasilić dolegliwości. Inne przyczyny powodujące wzdęcia to: nietolerancje pokarmowe, niedobór wody w organizmie, stres.
    Powinieneś zatem pić dużo wody, najlepiej do 2 litrów dziennie, jeżeli lubisz to jedz więcej surowej koszonej kapusty, która usprawnia pracę żołądka. Dodawaj do potraw zioła wspomagające trawienie takie jak: bazylia, koper, natka pietruszki, tymianek, rozmaryn. Staraj się jeść posiłki regularnie, o tych samych porach. Nie sięgaj po jedzenie późnym wieczorem. Gryź pokarmy dokładnie i powoli, pozwoli ci to na uniknięcie połykania dużej ilości powietrza, które dodatkowo powoduje odbijanie. Unikaj cukru, alkoholu, produktów z białej mąki, kofeiny i napojów gazowanych. Wzdęty żołądek jest widoczny wówczas gdy następuje rozciągnięcie narządu poprzez płynne lub stałe pokarmy. Wzdęcia pojawiają się zwykle po sytym posiłku, bogatym w cukry lub w tłuszcze.
  2. Wzdęcia jelita cienkiego.
    Tego rodzaju wzdęcia niestety nie należą do niegroźnych. Najczęściej musi interweniować chirurg. Paraliż czy niedrożność jelit stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. U dzieci może dodatkowo dojść do anginy czy zapalenia ucha lub być zapowiedzą wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego.
  3. Wzdęcia jelita grubego.
    Wzdęcia jelita grubego wywoływane są przez bakterie, które naturalnie znajdują się jelitach. Kiedy gazy produkowane są w nadmiarze, występują wzdęcia, a czasami także skurcze. Pokarmy powodujące wzdęty brzuch w tym wypadku to: kapusta, produkty bogate w skrobię i węglowodany, jak również nadmiar surowych pokarmów i owoców.
    Aby rozprawić się z tym problem powinno stosować się specjalną dietę na bazie protein, produktów z niewielką, wręcz nominalną zawartością cukrów i tłuszczy, powinno się też unikać produktów mlecznych. Po mimo wdrożenia odpowiedniej diety, wzdęcia nadal występują, należy zgłosić się na konsultację do lekarza.
  4. Sposoby na wzdęty brzuch.
    Wzdęty brzuch po jedzeniu przychodzi niespodziewanie i bywa bardzo dokuczliwy. Aby nie dopuścić do powstawania wzdęć można wdrożyć w życie sprawdzone sposoby:
  • jedz posiłki powoli.
  • bierz niewielkie kęsy i dokładnie przeżuwaj,
  • unikaj ciągłego żucia np. gumy lub innych przekąsek pomiędzy posiłkami,
  • spożywaj posiłki bogate w proteiny, a ogranicz węglowodany i tłuszcze,
  • sięgnij po łagodne dla żołądka i jelit preparaty roślinne na wzdęcia (dostępne w aptekach bez recepty), w celu pozbycia się nadmiaru gazów.

 

trawienie bóle jelitowe leki na wzdęcia wdęcia bóle żołądka wzdęty brzuch
Komentarze
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Daria
Ocena:
A ja nie uznaję preparatów aptecznych, a z domowych sposobów pomaga mi jedynie koper włoski.
Odpowiedź
Dodano: 17 Kwiecień 2016
Autor: Piotrek
Ocena:
Na wzdęcia espumisan ale wtedy nie można uczestniczyć w publicznych spotkaniach ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach