45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zaplanuj swoją doskonałą ciążę

planowanie ciążyplanowanie ciąży

W życiu każdej pary przychodzi kiedyś czas, że zaczynają myśleć o dziecku. Do tego wielkiego kroku należy się przygotować. Jednak dobrze jest w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na ważne pytania dotyczące tego okresu. Kiedy jest najlepszy czas, żeby zacząć starać się o dziecko, od czego warto zacząć, jakie badania zrobić, czy zaplanować jakieś szczepienia, jakie witaminy stosować, czy chociażby co jeść żeby zwiększyć swoje szanse - tutaj rozwiejemy Twoje wątpliwości.

  • Jak przygotować się do ciąży?

  • Czy da się zaplanować ciążę?

Nie można z góry określić kiedy dla Ciebie jest najlepszy czas na zajście w ciążę, ponieważ istnieją czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na tą decyzję, natomiast biorąc pod uwagę biologiczny zegar kobiety największe szanse bo aż 20-25 % szans na zajście w ciążę w każdym cyklu ma dwudziestolatka, trzydziestolatka ma już o ok. 10 % mniejsze szanse, zaś po 35. roku życia płodność zaczyna się gwałtownie zmniejszać.

W pierwszej kolejności należy udać się do ginekologa i zrobić cytologię, ginekolog powinien uświadomić Cię co najlepiej wpływa na Twoją płodność, podpowie jakie badania wykonać i ewentualnie na co się zaszczepić. Jeżeli stosowałaś antykoncepcję powinnaś także się upewnić czy nie lepiej poczekać z ciążą jakiś okres po jej odstawieniu, co jest wskazane w przypadku niektórych preparatów hormonalnych.

Następnie należy udać się do dentysty, ponieważ problemy stomatologiczne mogą mieć niekorzystny wpływ na ciążę, mogą się nawet przyczyniać do przedwczesnego porodu. Warto także zmierzyć ciśnienie i wykonać podstawowe badania ogólne krwi i moczu, a jeśli masz  innego rodzaju problemy zdrowotne skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, abyś miała pewność, że ciąża będzie przebiegała prawidłowo i co w tym kierunku zrobić. To samo dotyczy leków, które przyjmujesz. Ustal czy są bezpieczne dla dziecka i czy nie można wymienić ich na neutralne bądź mniej szkodliwe.

Jeżeli w badaniach wyszło, że nie posiadasz odporności na różyczkę, koniecznie zaszczep się przeciw temu wirusowi, po nim będziesz musiała odwlec staranie się o ciążę o 3 miesiące aby mieć pewność, że nie wystąpią powikłania. To samo dotyczy żółtaczki typu B, natomiast w tym wypadku należy przyjąć dwie, a nawet trzy dawki szczepionki, po czym odczekać miesiąc z zajściem w ciążę.

Jeżeli Twoja dieta jest zbilansowana i zdrowa, a także masz pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, nie ma konieczności dodatkowej ich suplementacji. Natomiast bardzo ważne jest zażywanie kwasu foliowego juz na 3 miesiące przed planowaną ciążą, ponieważ zapobiega on rzadkim i bardzo poważnym wadom układu nerwowego. Jeżeli w Twojej rodzinie wystąpiły już takie wady, zaleca się przyjmowanie 10-ciokrotnej zwykle zalecanej dawki.

Utrudniać zajście w ciąże może nadwaga, zaś niedowaga może prowadzić do różnego rodzaju powikłań. Skonsultuj się z dietetyczką jeżeli Twoja waga znacząco odbiega od normy, bowiem nie są wskazane drastyczne diety, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przygotowanie Twojego organizmu do ciąży.

ciąża dziecko planowanie rodziny kobieta macieżyństwo połóg
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Beata
Ocena:
Agata to jakaś wierutna bzdura. Ja zaczęłam brać kwas foliowy jak zaszlam w ciążę, mój mąż w ogóle go nie bral, i mamy śliczną i zdrową córkę.
Odpowiedź
Dodano: 20 Lipiec 2015
Autor: Agata
Ocena:
Mi lekarka powidziała, że ja muszę brać kwas foliowy 2 lata, a ojciec min. 6 miesicy przed planowaną ciążą...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach