Nie ma co się oszukiwać, że jedzenie nie ma wpływu na stan naszej cery. Choć zwykle sama dieta nie wystarczy, ponieważ konieczne są również odpowiednie kosmetyki (a czasem nawet i leki), to odpowiedni sposób odżywiania z pewnością wspomoże organizm w walce o twarz pozbawioną krostek. Trądzik to problem nie tylko nastolatków – często dokucza jeszcze długo po dwudziestce, a proces leczenia może trwać bardzo długo, w dodatku nie zawsze przynosząc pożądane rezultaty.
Dieta na trądzik jest dość rygorystyczna, ale może wyjść na dobre naszej figurze, cerze i zdrowiu. Choć niektórzy lekarze uważają, że jedzenie nie wpływa na rozwój tej choroby, to z pewnością odstawienie niektórych produktów przyczyni się do poprawy stanu skóry. Wiele osób, które nawet nie borykają się z problemem trądziku, a tylko sporadycznymi wypryskami na twarzy, zwykle zauważa u siebie wykwity po zjedzeniu czegoś ostrego lub wysoko przetworzonej żywności, jak np. chipsów. Trudno więc odmówić diecie wpływu na naszą cerę.
Czego nie jeść przy trądziku?
Co pomaga na trądzik?
Sztuczne i przetworzone – do kosza!
W diecie przeciwtrądzikowej chodzi przede wszystkim o jedzenie produktów zdrowych, lekkostrawnych i takich, które wspomogą detoks, czyli oczyszczanie organizmu. W tym celu należy unikać smażonych potraw, tłustych serów, tłuszczów zwierzęcych i masła. Olej trzeba zastąpić oliwą, a także całkowicie zrezygnować z niektórych produktów:
- Wysoko przetworzonych – zawierających barwniki, konserwanty i aromaty, czyli słodkich, słonych przekąsek, napojów gazowanych, produktów z długim terminem ważności,
- Słodyczy – głównie czekolady, nawet tej gorzkiej,
- Fast foodów,
- Ostrych przypraw – pieprzu, papryki, a nawet soli. Zastąp je ziołami,
- Węglowodanów przetworzonych – makaronów i białego pieczywa. Zamiast tego wybieraj makarony razowe i ciemne pieczywo,
- Papierosów – ogólnie szkodzą na cerę, mogą też zaostrzać objawy trądziku,
- Alkoholu – nie należy pić go zbyt często, dozwolona jest jedna lampka wina.
Jaka żywność wpływa na poprawę wyglądu cery?
Przede wszystkim zdrowa, naturalna, świeża i dobrej jakości. Powinna zawierać dużo błonnika, witamin i cynku. Przydatne będą także witaminy z grupy B, które mają działanie łagodzące schorzenia skórne. Znajdziesz je w wątróbce, orzechach, roślinach strączkowych, pestkach, drobiu, jajkach, pieczywie pełnoziarnistym, drożdżach, ziemniakach.
Błonnik wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, a najwięcej jest go w nasionach roślin strączkowych, warzywach (grochu, soi, selerze, chrzanie, szpinaku, soczewicy, awokado, fasoli, pietruszce i koprze), otrębach, kaszach (głównie jęczmiennej), pieczywie pełnoziarnistym, ryżu brązowym, owocach suszonych i świeżych (jabłkach, gruszkach, jeżynach, malinach, porzeczkach, żurawinie).
Dobra dla urody jest także witamina A, czyli beta-karoten zawarty w marchewkach, zwłaszcza tych ugotowanych. Wzmacnia skórę i nadaje jej ładnego koloru. Dużą zawartość witaminy A mają też brokuły, pomidory, pomarańcze, brzoskwinie, papryka, szpinak, melony i różnego typu sałaty.
Gojenie ran wspomoże cynk, który znajdziesz w kiełkach i soi. To pierwiastek, który działa leczniczo na trądzik, a jego niedobór jest jedną z przyczyn powstawania problemów skórnych. Poza kiełkami i soją, jego sporą zawartością wyróżniają się ryby, pieczywo żytnie, słonecznik, jajka, kasze, owoce morza, drób (zwłaszcza wątroba) oraz rośliny strączkowe.
Co o tym sądzisz?