Dieta dzieci między 1. a 3. rokiem życia nierzadko dostarcza zbyt mało wapnia, witaminy D i żelaza. Braki wahają się od 25-49%. Wspólnie z nimi dzieci często spożywają zbyt mało błonnika, węglowodanów, witamin oraz innych minerałów. Natomiast w nadmiarze występują tłuszcze, białka, cukry proste i sód.
Przeprowadzone badania w 2010 roku, wykazały że jedynie 45% dzieci w tej grupie wiekowej rozwija się prawidłowo, a większość już na tym etapie życia zmaga się z nadwagą, otyłością, bądź ich rozwój odbiega od normy, przez co sfera psychiczna i fizyczna może ulec zaburzeniu. Do nieprawidłowości w diecie malca najczęściej dochodzi w wyniku przedwczesnego wdrażania posiłków dostosowanych dla osób dorosłych.
Czego dziecko potrzebuje do rozwoju?
Co powoduje brak żelaza?
Częste niedobory witaminy D
Witamina D, która warunkuje przyswajanie wapnia i fosforu jest odpowiedzialna za mineralizację kości i zębów. Braki skutkują deformacjami kości, zaburzeniem wzrostu, jak również krzywicą. Z uwagi na warunki atmosferyczne w Polsce, organizm nie jest w stanie przez okrągły rok wytwarzać tej witaminy, gdyż jest ona produkowana pod wpływem promieni UV. Istotne jest suplementowanie jej maluszkowi, a także podawanie pokarmów, które w nią obfitują, aczkolwiek ustalenie właściwie skomponowanych posiłków wymaga dużej wiedzy.
Rola wapnia w diecie dziecka
Wagi wapnia w diecie nie sposób przecenić. Minerał ten utrzymuje w zdrowiu kości, zęby, uczestniczy w krzepnięciu krwi, odpowiada za sprawną pracę serca, stymuluje napięcie oraz pobudliwość mięśni szkieletowych. Dzieci powinny przyjmować od 800 do 1200 mg wapnia w ciągu doby. Dokładne zapotrzebowanie określa się na podstawie wieku. Utrzymujące się braki w diecie prowadzą do osteoporozy, osłabiają masę kostną, sprzyjają występowaniu wysypki, zaparć, a także wywołujących ból skurczów mięśni. Maluch przyswoi wapń wraz z mlekiem, serkiem, jogurtami, zielonymi warzywami liściastymi czy kapustą.
Żelazo a krew, mięśnie i układ nerwowy
Dawka dobowa żelaza u dzieci między 1. a 3. rokiem życia sięga 7 mg na każdy kilogram wagi. Zapewnić ją należy poprzez wdrożenie odpowiedniej diety, żeby u dzieci nie rozwinęła się niedokrwistość, prawidłowo funkcjonował układ nerwowy i immunologiczny, a krew i mięśnie były właściwie tworzone. Wskazane jest przyrządzanie dla maluszka posiłków z czerwonego mięsa, wątroby i ryb. Podając dziecku napar z mięty lub owoce bogate w witaminę C, usprawniamy przyswajanie żelaza. Braki tego składnika na tym etapie rozwoju wywierają negatywny, a zarazem nieodwracalny wpływ na czynności mózgu, inteligencję oraz zdolności poznawcze.
Co o tym sądzisz?