Marznięcie dłoni oraz stóp to częsta przypadłość. Na ogół samoistnie występuje wraz z nastaniem jesieni i zimy, co uchodzi za naturalną reakcję ze strony organizmu. Odczucie zimna w kończynach bywa związane ze stresem, jednak zdarza się, że u jego podstaw leżą zagrażające życiu schorzenia.
Co oznaczają zimne dłonie?
O jakich choroba świadczą zimne dłonie?
O jakich chorobach świadczyć mogą zimne dłonie i stopy? Przeczytaj nasz artykuł by przekonać się, które ze schorzeń odpowiadają za tę dolegliwość najczęściej.
Choroby związane z odczuciem zimna w dłoniach i stopach
- Najczęstszym źródłem zimnych dłoni i stóp jest zakrzepica żył głębokich, która nierzadko przez długie lata może przebiegać utajona. Jest ona o tyle niebezpieczna, że w jej wyniku tworzą się zakrzepy krwi w żyłach nóg. Z upływem czasu zakrzepy powiększają się. O ile zakrzep oderwie się, może podążać do głównych naczyń płucnych. Śmiertelne zagrożenie stanowi w razie utworzenia zatoru.
- Choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie żył.
- Pozostajemy w temacie schorzeń układu krążenia. Odkładające się przy miażdżycy złogi cholesterolu naruszają śródbłonek naczyń krwionośnych, a ponadto przyczyniają się do zawężenia światła tętnic.
- Zimne dłonie i stopy mogą także być symptomem groźnych chorób układu krwiotwórczego, wśród których wyróżnić możemy małopłytkowość, chłoniaki, białaczkę, czerwienicę prawdziwą, jak również szpiczak mnogi.
- Pewnie nieliczni z nas zetknęli się z chorobą Takayasu, zwaną również chorobą bez tętna czy zapaleniem tętnic Takayasu.
- Zespół cieśni nadgarstka i inne zespoły uciskowe nerwów i naczyń. Ucisk na naczynia i nerwy przechodzące przez kanał nadgarstka skutkuje niedokrwieniem i odczuciem zimna w ręce. Prócz tego pojawia się bolesność, mrowienie czy drętwienie.
- Częstą przyczyną bywa niedokrwistość wynikająca z braków żelaza, co powoduje utrudnienia w transporcie tlenu do komórek organizmu. Dla tego schorzenia charakterystyczne są zimne dłonie i stopy.
- Kolejną z możliwych przyczyn jest niedociśnienie, tzw. hipotonia.
- W temacie zimnych stóp i dłoni, należy oczywiście wspomnieć chorobę Raynauda, która wiąże się ze skurczem tętniczek doprowadzających krew do palców dłoni i nóg. Skurcze wynikające z zimna i stresu, sprawiają że zarówno dłonie, jak i stopy początkowo przyjmują woskowobiałą barwę, po czym sinieją i drętwieją by w końcu zyskać czerwony odcień.
- Zimne stopy i dłonie mogą świadczyć też o obrzękach płuc.
- Niekiedy świadczą o niedoczynności tarczycy.
- Marznięcie dłoni i stóp bywa symptomem towarzyszącym cukrzycy.
- Wirusowe zapalenie wątroby, bądź inne choroby infekcyjne.
- Naszą listę chorób przejawiających się poprzez zimne stopy i dłonie zamykają schorzenia układowe tkanki łącznej, m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń trzewny, zapalenia skórno-mięśniowe oraz twardzina układowa.
Co o tym sądzisz?