Nasze babcie na problemy ze snem polecały szklankę ciepłego mleka. Okazuje się, że ten sposób ma sens! Szczególnie, jeśli do mleka dodamy przyprawy o niemal magicznych właściwościach – kurkumy.
Kurkuma nam znana jest głównie jako barwnik spożywczy i składnik mieszanki curry, jednak w medycynie ajurwedyjskiej używana jest ona od kilku tysięcy lat. Przyprawa ta ma niezwykłe właściwości przeciwzapalne, dlatego wchodzi w skład popularnych maseczek przeciwtrądzikowych i matujących a w Indiach również w skład lekarstw nasercowych i przepisywanych przy problemach z żyłami. Na przestrzeni lat liczne badania udowadniały, że to właśnie wysokiemu spożyciu tej przyprawy Hindusi zawdzięczają niską zachorowalność na Alzhaimera i choroby serca. Niektóre badania łączą wręcz zawartą w kurkumie kurkuminę z właściwościami przeciwnowotworowymi. Ma lekkie działanie rozgrzewające, przez co polecana jest jesienią i zimą. Ma też działanie oczyszczające – usuwa toksyny i wspomaga pracę wątroby. Dlatego nadaje się dla osób przechodzących rekonwalescencję po zatruciach czy chorobach a także dla tych, którzy starają się zerwać z niezdrowym stylem życia i szybko przywrócić organizmowi pełną sprawność.
Jakie właściwości ma kurkuma?
Jak zrobić złote mleko?
Wszystko to sprawia, że kurkuma świetnie nadaje się jako lekarstwo na czas przeziębienia. Szczególnie, że dodatkowo ma działanie wykrztuśne – usuwa z organizmu złogi nagromadzonego śluzu. MA też lekkie działanie uspokajające, więc razem z zawartym w miksturze mlekiem pomaga uzyskać zdrowy sen, nawet gdy walczymy z gorączką czy infekcją. Włąściwości poprawiające jakość snu a do tego odnawiające cały organizm sprawiają, że polecana jest też przy jesiennej chandrze – w medycynie ajurwedyjskiej jest polecanym środkiem na depresję.
A jak przyrządza się takie złote mleko?
Potrzebujemy:
- 3 łyżki kurkumy (ważne, żeby opakowanie było dopiero co otwarte, bo w przeciwnym razie zwietrzeje)
- Pół szklanki wody
- Szklanka mleka niepasteryzowanego lub roślinnego
Jak to się robi?
- Kurkumę i wodę mieszamy w garnku do momentu, aż utworzy się gęsta, pomarańczowa pasta. Pastę studzimy i przekładamy do zamkniętego naczynia. Wstawiamy do lodówki.
- Podgrzewamy mleko. W ciepłym mleku rozpuszczamy łyżeczkę pasty. Można posłodzić miodem.
- Napój pijemy codziennie przed snem a w razie choroby infekcyjnej kilka razy w ciągu dnia.
Co o tym sądzisz?