Niewielkie modyfikacje w diecie mogą pomóc w rozprawieniu się z wieloma schorzeniami. Warto docenić moc zdrowego odżywiania, a organizm odwdzięczy się nam w postaci dobrego samopoczucia. Jedzenie zrobi wiele dobrego również w kwestii okresu. Jeżeli przed miesiączką lub w jej trakcie zwijasz się z bólu, możliwe, że brakuje ci niektórych składników odżywczych. Ich uzupełnienie pomoże zniwelować spadki nastroju, zmęczenie i obrzęki.
Co na ból brzucha w czasie okresu?
Jak złagodzić ból w czasie miesiączki?
- Wapń – składnik ten bierze udział w procesie kurczenia i rozkurczania mięśni. Istnieją teorie, że PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) jest spowodowany niedoborem właśnie tego pierwiastka. Dlatego uzupełniaj wapń, a szybko złagodzisz objawy zespołu napięcia miesiączkowego. Znajdziesz go w nasionach fasoli, kefirze, mleku, brokułach, wędzonych rybach, jogurtach, żółtym serze, orzechach, szpinaku, natce pietruszki i sałacie.
- Witamina D – pomaga organizmowi w przyswajaniu wapnia. Według badań, osoby mające dietę bogatą w wapń i witaminę D znacznie rzadziej skarżą się na bóle menstruacyjne. Witamina ta jest dostarczana organizmowi wraz z promieniami słonecznymi, jednak można uzupełniać ją także wraz z pożywieniem. Znajduje się przede wszystkim w margarynach wzbogacanych witaminą D, wątróbce wieprzowej, jajkach, rybach takich jak łosoś, wędzona makrela, śledź i dorsz.
- Żelazo – istnieje możliwość, że poczucie rozbicia, osłabienia, zmęczenie i problemy z koncentracją w trakcie okresu, są spowodowane niedoborem żelaza. Zwłaszcza, jeśli w trakcie miesiączki odczuwasz również spadek możliwości fizycznych i intelektualnych. Niedobór żelaza to najczęściej występujący deficyt żywieniowy u kobiet, który w efekcie może doprowadzić do anemii. Problem ten dotyczy głównie kobiet mających obfite krwawienia. Powinno się rozważyć wówczas suplementację tego pierwiastka, ale jednocześnie uzupełniać wraz z pożywieniem. Źródłem żelaza są: ryby, drób, żółtko jajek, czerwone mięso, wątróbka, suszone owoce, otręby, buraki, brukselka, siemię lniane, pieczywo pełnoziarniste.
- Witaminy z grupy B – ich zadaniem jest zminimalizowanie męczących zmian nastroju, poprawa samopoczucia i dodanie energii. Aby je dostarczyć, włącz do swojej diety produkty pełnoziarniste, ryby, warzywa liściaste i banany.
- Potas – odpowiada za gospodarkę wodną, zapobiega więc pojawianiu się obrzęków. Znajdziesz go w pestkach dyni, kakao, czekoladzie, koncentracie pomidorowym, kaszy gryczanej, ziemniakach, morelach.
- Witamina E – zmniejszy fizyczne i psychiczne dolegliwości towarzyszące miesiączce. Jej źródło to między innymi marchew, czarne jagody, papryka, biała kapusta, migdały, oleje roślinne, szpinak, jabłka, natka pietruszki i pomidory.
- Magnez – ma działanie przeciwskurczowe i niwelujące stres. Poprawia również nastrój. Objawem niedoboru są najczęściej skurcze mięśni. Znajduje się w białej fasoli, bananach, płatkach owsianych, kaszach, orzechach, gorzkiej czekoladzie, nasionach słonecznika, natce pietruszki.
Co o tym sądzisz?