45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Życie bez chleba powszedniego - alergia na gluten

Życie bez chleba powszedniego - alergia na glutenŻycie bez chleba powszedniego - alergia na gluten

Zawiły szereg objawów od bólu brzucha po wymioty, niedowaga, trudności z koncentracją, w skrajnych przypadkach bezpłodność lub poronienia. Brak jednoznacznej diagnozy, odsyłanie od lekarza jednej specjalizacji do drugiej. A może to alergia na gluten?

Gluten jest substancją uformowaną z dwóch białek roślinnych: gluteiny oraz gliadyny, a zarazem najczęściej alergizującym składnikiem pokarmowym po mleku, dotyczy 10-25 % osób z alergiami pokarmowymi. Występuje w ziarnach wszystkich odmian przenicy, jęczmienia, żyta i owsa. Spożywanie posiłków z zawartością tych zbóż szkodzi zdrowiu osób, które są na niego uczulone. Dozwolone są mąki i kasze jaglane, gryczane oraz amarantus, ryż.

 

  • Co to jest gluten?

  • Jakie są objawy alergii na gluten?

 
Alergia a dieta bezglutenowa

Alergia na gluten bywa nazywana nadwrażliwością. Objawy łudząco przypominają celiakię, jednak jest to odrębne schorzenie, którego nie należy mylić. Nadwrażliwość na gluten jest kojarzona z nadmierną aktywnością układu immunologicznego. Niezbędne jest wprowadzenie diety bezglutenowej, którą u alergików stosuje się przez jakiś czas by później przeprowadzić prowokację glutenem, gdyż może ona ustąpić lub osłabnąć. Natomiast celiakia nie mija i dietę w tej chorobie zachowuje się przez całe życie, pozwala ona odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, zapobiec powstawaniu, np. astmy czy chłoniaka jelita. Równocześnie z nią osoby na diecie powinny przyjmować witaminy i minerały – szczególnie żelazo i wapń, których wchłanianie jest w tych dolegliwościach ograniczone.

Typowe objawy

Reakcja uczuleniowa może być natychmiastowa i późna. Pierwszą warunkuje wystąpienie w ciągu godziny od spożycia glutenu przynajmniej jednego z symptomów takich jak: biegunka, wymioty, pokrzywka, zmiany skórne o charakterze atopowego zapalenia skóry, wodnisty katar, skurcze oskrzeli, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Są uwarunkowane specyficznymi dla glutenu przeciwciałami IgE. Do późniejszych objawów niezwiązanych z tej klasy przeciwciałami, zalicza się najczęściej biegunkę lub atopowe zapalenie skóry, które ujawnia się w czasie kilku godzin, maksymalnie dwóch dni od spożycia zakazanych zboż.

Rozpoznanie

Dobrą nowiną jest, że osoby zmagające się z alergią na gluten w przeciwieństwie do chorych na celiakię nie mają uszkodzonej wyściółki jelita cienkiego. Najprostszą diagnostykę można przeprowadzić w domowym zaciszu wykluczając gluten z pożywienia, a następnie obserwując czy objawy ustąpiły. Testy określające poziom przeciwciał antygliadynowych i antyendomysjalnych nie gwarantują całkowitej pewności, lecz zwiększają prawdopodobieństwo potwierdzenia alergii. Jak najwcześniejsze ich wykonanie jest istotne, gdyż z wiekiem potwierdzenie przeciwciał jest coraz trudniejsze. Badaniom należy poddać także wycinek jelita cienkiego w celu wykluczenia celiakii. Szacuje się, że co piąty człowiek może być nosicielem wirusa wywołującego alergię na gluten, który zagraża kobietom w ciąży i osobom zarażonym adenowirusem 12E1A.


Jak żyć panie doktorze?

Wyeliminowanie glutenu z diety pozornie wydaje się skazaniem na powolną śmierć głodową. Nic bardziej mylnego, istnieją proste zamienniki. Makaron pszenny w ulubionym rosole lub spaghetti z powodzeniem zastąpi makaron ryżowy, bądź kukurydziany. Tradycyjną owsiankę na śniadanie pozostaje zmienić na płatki jaglane, ryżowe lub gryczane, a kaszę mannę na kaszką kukurydzianą, ryżową, ewentualnie z amarantusa. Mąka kukurydziana sprawdzi się w naleśnikach. Mięso możemy obtoczyć w płatkach jaglanych oraz kukurydzianych, te drugie należy wybierać z symbolem przekreślonego kłosa. Jabłko wrzucone do mięsnego sosu nie tylko go zagęści, ale również nada niepowtarzalnego smaku. Prócz tego warto pamiętać, iż w sklepach stacjonarnych i internetowych są dostępne produkty bezglutenowe, m.in. mąki, ciasteczka, wafelki, a nawet pieczywo.

Komentarze
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Mariolka
Ocena:
Z alergią na gluten da się żyć, to tylko kwestia podejścia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach