Gliclada
Postać: tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Cena: 17.63 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Dostępne dawki: 30 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 90 szt., 60 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 szt., 60 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 60 szt, 30 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 60 szt.
Substancja czynnaSubstancja aktywna: Gliclazidum
Działanie: obniża poziom cukru we krwi
Ulotka:
Opis i skład produktu Gliclada
Lek na receptę stosowany w cukrzycy insulinoniezależnej (typu 2) u dorosłych, w przypadkach, gdy właściwego stężenia glukozy we krwi nie można uzyskać za pomocą diety, aktywności fizycznej i zmniejszenia masy ciała.
Dawkowanie:
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować w całości. Lek należy przyjmować podczas śniadania. Uwaga! Podczas terapii należy przestrzegać zaleceń dietetycznych, stosować regularny wysiłek fizyczny i monitorować stężenie glukozy we krwi. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Możliwe skutki uboczne:
Często: hipoglikemia. Niezbyt często: ból brzucha, nudności, wymioty, dyspepsja, biegunka, zaparcia (objawy te można zminimalizować przyjmując lek podczas śniadania). Rzadko: reakcje nadwrażliwości, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, przemijające zaburzenia widzenia (zwłaszcza na początku leczenia). Pojedyncze przypadki: zapalenie wątroby (jeśli pojawi się żółtaczka z zastojem żółci leczenie należy przerwać), zmiany obrazu krwi, alergiczne zapalenie naczyń. Gliklazyd nie ma istotnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwanie maszyn. Jednakże, hipoglikemia spowodowana przedawkowaniem leku może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn zwłaszcza w początkowej fazie leczenia.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na gliklazyd, inne pochodne sulfonylomocznika lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz leki przeciwgrzybicze, leki blokujące zakończenia beta adrenergiczne (mogą one zmniejszać objawy zwiastunowe niedocukrzenia, prowadząc do zaniku świadomości zagrożenia), sulfonamidy przeciwbakteryjne, antybiotyki z grupy tetracyklin, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, leki hamujące aktywność enzymu MAO. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Insulina jest lekiem z wyboru w leczeniu cukrzycy w trakcie ciąży. Zaleca się zmianę doustnej terapii hipoglikemizującej na insulinoterapię w czasie planowania ciąży.
Zobacz zamienniki
Opinie o Gliclada
Dodaj opinię o Gliclada
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.