Lenvima
Opis i skład produktu Lenvima
Lenvima, kapsułki twarde
Lenvima to lek stosowany w leczeniu raka tarczycy, w którym substancją czynną jest lenvatinib. Preparat jest podawany w przypadku, gdy choroba ma stan zaawansowany lub gdy leczenie radioaktywnym jodem nie przynosi pożądanych efektów a nowotwór rozprzestrzenił się lokalnie. Preparat w 2013 roku został uznany za lek sierocy, czyli stosowany w rzadkich chorobach.
Skład:
substancja czynna: lenvatinib
Działanie:
Lenvima zawiera substancję czynną lenvatinib, który jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, co oznacza, że hamuje aktywność enzymów nazywanych kinazami tyrozynowymi. Enzymy te występują w określonych receptorach (np. receptorach VEGF, FGFR i RET) na powierzchni komórek nowotworowych, gdzie aktywują kilka procesów, między innymi podziały komórkowe i wzrost nowych naczyń krwionośnych. Blokując działanie tych enzymów, lenwatynib może hamować powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, odciąć dopływ krwi umożliwiający wzrost komórek nowotworowych i zahamować ich wzrost.
Wskazania:
stosowany w leczeniu raka tarczycy, inaczej gruczołu tarczowego
Stosowanie:
Lek Lenvima wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza, a leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować wyłącznie lekarz mający doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.
Lek jest dostępny w postaci kapsułek (4 mg i 10 mg). Zalecana dawka wynosi 24 mg raz na dobę, przyjmowane mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Leczenie należy prowadzić dopóty, dopóki pacjent odnosi korzyści z leczenia bez zbyt wielu działań niepożądanych. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, lekarz może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki lub czasowo przerwać leczenie. W niektórych przypadkach leczenie powinno zostać przerwane na stałe. Więcej informacji znajduje się w charakterystyce produktu leczniczego (także część EPAR).
Działania niepożądane:
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Lenvima (mogące wystąpić u więcej niż 3 na 10 osób) to nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), biegunka, zmniejszenie apetytu i masy ciała, zmęczenie, nudności (mdłości), białkomocz (białko w moczu), zapalenie jamy ustnej (stan zapalny wyściółki jamy ustnej), wymioty, dysfonia (zaburzenia mowy), ból głowy i erytrodystezja dłoniowo-podeszwowa (zespół ręka-stopa obejmujący wysypkę oraz drętwienie dłoni i podeszew stóp). Najważniejsze poważne działania niepożądane to niewydolność i zaburzenia czynności nerek; problemy z sercem i krążeniem, takie jak niewydolność serca, skrzepy krwi w tętnicach prowadzące do udaru lub zawału serca; krwawienie do guza w mózgu; zespół znany jako „zespół odwracalnej tylnej encefalopatii” charakteryzujący się bólem głowy, dezorientacją, napadami padaczkowymi i utratą widzenia; niewydolność wątroby. Pełny wykaz działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Lenvima znajduje się w ulotce dla pacjenta.
Lek Lenvima nie powinien być przyjmowany przez kobiety karmiące piersią.
Opinie o Lenvima
Dodaj opinię o Lenvima
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.