Paracetamol Biofarm
Producent: BIOFARM
Postać: tabletki
Cena: 2.39 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:
Opis i skład produktu Paracetamol Biofarm
Paracetamol Biofarm, 500 mg, tabletki, 20 szt
Paracetamol Biofarm to tabletki powlekane o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowcyh. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego.
Skład
Paracetamol 500 mg oraz substancje pomocnicze.
Inne składniki leku to : skrobia żelowana, krospowidon, kwas stearynowy, magnezu stearynian.
Działanie
Dzięki zawartym w leku Paracetamol Biofarm paracetamolowi, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie podrażnia żołądka tak jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy). Lek nie ma działania przeciwzapalnego.
Wskazania
Szczególnie wskazany w bólach różnego pochodzenia i o różnym natężeniu, szczególnie takich jak bóle głowy, migreny, bóle reumatyczne, bóle stawowe, mięśniowe i kostne, bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle menstruacyjne czy też bóle zębów oraz w przypadku gorączki w trakcie trwania przeziębienia lub grypy.
Dawkowanie
Dorośli o masie ciała większej niż 50 kg powinni przyjmować dawkę jednorazową – 1 do 2 tabletek, a kolejne dawki leku w odstępie co najmniej 4 do 6 godzin.
Nie należy stosować leku dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
W celu ustalenia odpowiedniej dawki paracetamolu u osób o masie ciała mniejszej niż 50 kg - w tym dzieci, pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby (łagodną do umiarkowanej), pacjentów z zespołem Gilberta, pacjentów odwodnionych lub przewlekle niedożywionych oraz u pacjentów przewlekle spożywających alkohol należy zwrócić się do lekarza. Lek podaje się doustnie. Tabletkę należy połknąć, popijając niewielką ilością przegotowanej wody.
U dzieci w wieku od 12 lat o masie ciała większej niż 50 kg - dawkowanie może być odpowiednie jak u osób dorosłych. Natomiast u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie należy stosować, gdyż lek Paracetamol Biofarm nie jest przeznaczony do stosowania w tej grupie pacjentów.
Przeciwwskazania:
Kiedy nie stosować leku Paracetamol Biofarm
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności nerek,
- jeśli pacjent jednocześnie stosuje leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) oraz w okresie do 2 tygodni po zaprzestaniu ich stosowania.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek zawiera paracetamol.
Nie należy stosować leku Paracetamol Biofarm jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i ciężkich działań niepożądanych.
Należy unikać częstego stosowania leków zawierających paracetamol.
Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej paracetamolu. Przyjmowanie leku Paracetamol Biofarm w dawkach większych niż zalecane może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby.
Przed zastosowaniem leku Paracetamol Biofarm należy zwrócić się do lekarza:
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek (łagodne do umiarkowanych);
- jeśli u pacjenta występują:
- zaburzenia czynności wątroby (łagodne do umiarkowanych),
- zespół Gilberta (zaburzenie przemiany bilirubiny w wątrobie, powodujące okresowe występowanie żółtaczki),
- zapalenie wątroby;
- jeśli pacjent stosuje leki wpływające na czynność wątroby;
- jeśli pacjent regularnie spożywa alkohol, jest uzależniony od alkoholu lub ma chorobę wątroby spowodowaną nadużywaniem alkoholu;
- jeśli pacjent jest odwodniony;
- jeśli pacjent jest przewlekle niedożywiony, co może być spowodowane np. uzależnieniem od alkoholu, brakiem łaknienia, złym odżywianiem;
- jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu odpowiedzialnego za prawidłową czynność czerwonych krwinek);
- w przypadku niedokrwistości hemolitycznej (rozpad krwinek czerwonych);
- jeśli pacjent stosuje różne leki przeciwbólowe przez dłuższy okres czasu, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia lub nasilenia się bólów głowy. W takiej sytuacji pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.
- jeśli pacjent jest uczulony na kwas acetylosalicylowy, gdyż wtedy jest większe ryzyko uczulenia również na paracetamol. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z astmą oskrzelową (ryzyko skurczu oskrzeli).
Podczas stosowania paracetamolu nie należy pić alkoholu, gdyż może to spowodować uszkodzenie wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych, regularnie pijących alkohol i u pacjentów z chorobą alkoholową wątroby bez marskości.
Leku Paracetamol Biofarm nie należy nadużywać i przyjmować przez okres dłuższy niż 3 dni.
Bez konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą nie należy przyjmować leku Paracetamol Biofarm jednocześnie z innymi lekami o działaniu przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym.
Działania niepożądane:
Należy przerwać przyjmowanie leku Paracetamol Biofarm i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w połykaniu, czerwone, swędzące zmiany skórne oraz trudności z oddychaniem.
Częstość występowania działań niepożądanych określono w sposób następujący:
- rzadko: u 1 do 10 na 10 000 pacjentów,
- bardzo rzadko: rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów,
- częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Rzadko:
- zaburzenia płytek krwi (zaburzenia krzepnięcia, mogące spowodować krwawienia), zaburzenia związane z komórkami macierzystymi (zaburzenia powstawania komórek krwi w szpiku kostnym);
- reakcje alergiczne;
- depresja, splątanie, omamy;
- drżenie, ból głowy;
- nieprawidłowe widzenie;
- obrzęk;
- niedociśnienie (spadek ciśnienia krwi);
- skurcz oskrzeli;
- krwawienie z przewodu pokarmowego, ból brzucha lub żołądka, biegunka, nudności, wymioty;
- nieprawidłowa czynność wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), martwica wątroby;
- swędzenie, wysypka, potliwość, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy z objawami takimi jak: obrzęk twarzy, ust, gardła lub języka.
- zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, nadmierne uspokojenie;
- zatrucie.
Bardzo rzadko:
- zaburzenia krwi (zmniejszenie liczby płytek krwi, białych i czerwonych krwinek), niedokrwistość hemolityczna (rozpad czerwonych krwinek);
- zmniejszone stężenie glukozy (cukru) we krwi;
- toksyczne działanie na wątrobę (uszkodzenie wątroby);
- mętny, ropny mocz i zaburzenia czynności nerek;
- ciężkie reakcje alergiczne wymagające przerwania leczenia (patrz wyżej).
Częstość nieznana:
- Martwica toksyczno-rozpływna naskórka (choroba skóry zagrażająca życiu), rumień wielopostaciowy (reakcja alergiczna, może być ciężka), zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba skóry zagrażająca życiu), obrzęk krtani, wstrząs anafilaktyczny (ciężka reakcja alergiczna), niedokrwistość, zaburzenia czynności wątroby i zapalenie wątroby, zaburzenie czynności nerek (ciężka niewydolność nerek, krew w moczu, niemożność oddania moczu), zaburzenia żołądka i jelit oraz zawroty głowy.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Uwagi:
Zabronione jest stosować preparat jednocześnie z alkoholem, natomiast spożywanie go podczas posiłku opóźnia jego działanie.
Przed zastosowaniem preparatu kobieta w ciąży, karmiąca piersią lub z podejrzeniem, że może być w ciąży powinna poradzić się lekarza, może być stosowany w tym wypadku tylko i wyłącznie gdzy lekarz uzna to za konieczne.
Paracetamol nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przedawkowanie należy natychmiast skonsultować z lekarzem, także kiedy pacjent nie wykazuje objawów przedawkowania, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby a także zgon. Objawy przedawkowania to bolesność w okolicy wątroby, po dwóch dniach żółtaczka, wcześniej występują nudności i wymioty. Objawy te mogą nie odzwierciedlać ciężkości przedawkowania ani związanego z tym zagrożenia.
Nie stosuj podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.
Należy konsultować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości..
Przechowywać w temperaturze pokojowej, maksymalnie 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować po upływie terminu ważności. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Należy skonsultować z lekarzem każdy przypadek kiedy preparat będzie stosowany jednocześnie z innymi środkami, a zwlaszcza gdy są to:
-inhibitory monoaminooksydazy (MAO) stosowane m.in. w depresji i chorobie Parkinsona, może to bowiem wywołać stan pobudzenia oraz wysoką gorączkę, jest przeciwwskazane. Preparat można zastosować nie wcześniej niż 14 dni po zaprzestaniu stosowania inhibitora MAO,a 7 dni przed rozpoczęciem jego stosowania;
-metoklopramid i domperydon - leczenie nudności i wymiotów, powodują nasilenie działania paracetamolu;
-propantelina - opóźnia opróżnianie żołądka z pokarmu i cholestyramina - zmniejsza stężenie cholesterolu, osłabiają działanie paracetamolu;
-leki, które mogą zaburzać czynność wątroby, takie jak leki nasenne, przeciwpadaczkowe, ryfampicyna, izoniazyd - leczenie gruźlicy, probenecyd - leczenie dny moczanowej, doustne leki przeciwzakrzepowe, ponieważ paracetamol nasila ryzyko krwawień, salicylamid - może opóźniać wydalanie paracetamolu z organizmu, inne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponieważ zwiększają ryzyko zaburzenia czynności nerek, kofeina, ponieważ swoim działaniem nasila działanie paracetamolu, zydowudyna - stosowana w zakażeniu wirusem HIV, gdyż zwiększa ryzyko zaburzeń czynności szpiku kostnego. Preparat może być stosowany równocześnie z zydowudyną tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Lek Paracetamol Biofarm może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie kwasu moczowego i stężenia glukozy we krwi.
Zobacz zamienniki
Opinie o Paracetamol Biofarm
Dodaj opinię o Paracetamol Biofarm
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.