Acenokumarol jest pochodną kumaryny, ogranicza ryzyko powstawania zakrzepów. Jako antagonista witaminy K, spowalnia syntezę czynników sprzyjających procesom krzepnięcia, które warunkowane są witaminą K. Substancja cieszy się zaufaniem w terapii, jak i prewencji powikłań zakrzepowo zatorowych, m.in. w zakrzepicy żył głębokich, migotaniu przedsionków, zatorowości płucnej.
Działania niepożądane
Niewyjaśnione krwawienia z nosa lub krwawienie z dziąseł, niewyjaśnionego pochodzenia siniaki, krwotok z organów wewnętrznych; nadmierne krwawienie lub sączenie po skaleczeniu lub z rany; silne krwawienie miesiączkowe; krwawienie z dróg moczowopłciowych; krew w moczu; krwiste lub czarne, smoliste stolce; kaszel z odpluwaniem krwistej plwociny lub krwiste wymioty; krwawienie do skóry, do mózgu, krwawienie do oczu. Wśród rzadkich przypadków odnotowuje się łysienie, reakcje alergiczne, brak apetytu, nudności, wymioty. Istnieje prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń wątroby, krwotocznej martwicy skóry czy zapalenia naczyń.
Środki ostożnosci
Na okoliczność wypadku, zaleca się by pacjenci stale zażywający acenokumarol, zawsze mieli przy sobie kartę identyfikacyjną z informacją na ten temat.
Interakcje
Pochodne kumaryny mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami, m.in. z lekami przeciwnowotworowymi, doustną antykoncepcją, węglem aktywowanym, bądź preparatami dla zobojętnienia soku żołądkowego i moczopędnymi, które niekiedy osłabiają właściwości acenokumarolu.
Leki na bazie acenokumarolu są zabronione w ciąży z uwagi na działanie teratogenne. Równocześnie ze stosowaniem leków na bazie tego składnika, zaleca się stosować antykoncepcję. Ponadto w nieznacznym stopniu przedostaje się do mleka matki, dlatego w trakcie stosowania, należ podawać dziecku wit. K1.
Powrót do listy