Większość bólów głowy ma swoje źródło w stresie. Jest to ból, który pojawia się w efekcie przemęczenia, przepracowania, niewłaściwego odżywiania lub odwodnienia w ciągu dnia… Powodów może być wiele, jednak nazwa jest jedna: napięciowy ból głowy. Istnieje wiele teorii mówiących o tym skąd się bierze, ale najczęstszą przyczyną jest właśnie stres. Jakie są jego objawy i jak go leczyć?
Ataki napięciowego bólu głowy mają swój specyficzny przebieg. Mogą trwać nawet do kilku godzin. Najpierw zdarzają się rzadko, z czasem jednak pojawiają się coraz częściej. Ból występujący raz w miesiącu stopniowo przeradza się w przewlekły. O przewlekłym bólu napięciowym mówi się, jeżeli ból męczy pacjenta około 15 dni w miesiącu przez okres 3 miesięcy.
Co to jest napięciowy ból głowy?
Co sprzyja powstawaniu napięciowego bólu głowy?
Czynniki zwiększonego ryzyka to:
- Predyspozycje genetyczne,
- Zmiany hormonalne (np. menopauza),
- Zażywanie zbyt wielu preparatów przeciwbólowych i substancji psychoaktywnych,
- Płeć – kobiety częściej chorują na NBP,
- Uraz w okolicy głowy lub szyi,
- Lęki, stany depresyjne, problemy natury psychicznej,
- Zgrzytanie zębami podczas spania (tzw. bruksizm).
Najczęstszymi przyczynami powstawania napięciowego bólu głowy, oprócz wspomnianego już stresu, są:
- Odwodnienie,
- Brak snu,
- Głód,
- Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,
- Pogoda,
- Używki.
Jak rozpoznać, że to napięciowy ból głowy?
Przede wszystkim, ten rodzaj bólu odczuwa nieraz w okolicy skroni, czoła, albo obejmuje on całą głowę. Trudno jest więc scharakteryzować go wyłącznie po lokalizacji. Zwykle jednak jest obustronny (rzadko boli tylko jedna strona głowy), przenoszący się na pozostałe części ciała, gniotący, uciskający lub tępy. Może trwać od trzydziestu minut do nawet kilku dni.
Z początku zazwyczaj nie jest intensywny, narasta stopniowo, zdarza się nawet, że do poziomu migreny. Innymi objawami, które często towarzyszą bólowi, są: słaby apetyt, wymioty albo nudności, problemy ze snem, nadwrażliwość na hałas i zespół chronicznego zmęczenia.
Leczenie NBP
Podstawą w pozbyciu się tej dolegliwości jest unikanie rzeczy, które ją powodują. Trzeba nauczyć się panować nad stresem, najlepiej stosując techniki relaksacyjne, odżywiać się regularnie, utrzymywać właściwy poziom nawodnienia organizmu, wysypiać się. Oprócz tego zaleca się doraźne przyjmowanie leków przeciwbólowych – paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwza
Co o tym sądzisz?