45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mamo plasterek! – czyli jak radzić sobie z urazami u malucha?

Mamo plasterek! – czyli jak radzić sobie z urazami u malucha?Mamo plasterek! – czyli jak radzić sobie z urazami u malucha?

Skręcona noga, siniak, obdarte kolano, skaleczenie, to wszystko może przydarzyć się twojemu dziecku podczas wakacji. Są to sytuacje z którymi każdy rodzić kiedyś się spotkał, a jeśli nie na pewno będzie miał taką szansę. Jak sobie radzić, by uspokoić malucha i poprawić jego samopoczucie? Kiedy poradzimy sobie sami, a kiedy szybko musimy znaleźć się z dzieckiem w szpitalu?

  • Jak radzić sobie z ukąszeniami?

  • Jak poradzić sobie ze skręconą kostką?

Najważniejsze jest opanowanie.

Maluch, który choćby skaleczył tylko palec, zawsze będzie zrozpaczony i rozpłakany. Aby móc ocenić jego stan musisz być spokojny i opanowany. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdenerwowanie i panika u rodzica spotęguje także strach u dziecka i niemożliwe będzie dokonanie obiektywnej oceny sytuacji. Aby pomóc dziecku musisz wiedzieć jak postępować przy określonym urazie.

Użądlenia

Latem nie trudno zostać użądlonym przez owady, których cała masa lata wokół. Jeśli twoje dziecko zostanie użądlone przez pszczołę koniecznie zdrap żądło paznokciem lub tępą częścią noża. Nie naciskaj i nie wyciągaj pincetą, ponieważ wówczas wtłoczysz cały jad w nim zawarty pod skórę malucha potęgując ból. Następnie zakwaś miejsce po żądle. Sprawdzi się plaster cebuli lub ocet. W przypadku osy nie ma żądła więc zastosuj kostkę lodu jeśli miejsce jest obrzęknięte. Możesz zastosować również żel łagodzący użądlenia. Obserwuj malucha czy nie pojawią się objawy uczulenia takie jak krótki oddech. Jeśli się okaże, że maluch jest uczulony konieczne może być zaopatrzenie się w leki przeciw użądleniom.

Mamo wąż!

Całe szczęście w naszym kraju nie żyje wiele jadowitych węży. Zagrożeniem jest jad żmii, lecz takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy malca unieruchomić i część ciała ukąszoną trzymać poniżej reszty ciała oraz obłożyć lodem. Jeśli to możliwe, należy natychmiast wyssać jad i wypluć. Konieczna jest także wizyta u lekarza.

Skaleczenia, otarcia i krwawienia…

Maluch w czasie wakacji poddaje swoje ciało wielu próbom. Jeździ bez opamiętania na rowerze, skacze po drzewach, gra w piłkę i biega. Nie trudno wtedy o skaleczenia czy otarcia. Jeśli rana jest powierzchowna wystarczy ja tylko przemyć wodą z mydłem i zdezynfekować. Jeśli nie jest wielkie lepiej nie zaklejać jej plastrem, ponieważ stały dostęp powietrza pozwoli ciału szybciej się goić. Krwawiącą ranę należy oczyścić, przyłożyć jałowy gazik i ucisnąć. W przypadku głębokich ran warto skonsultować się z lekarzem czy nie będzie konieczne zszycie rany, a jeśli dodatkowo jest ona mocno zabrudzona konieczny będzie zastrzyk przeciwtężcowy.

Omdlenia i urazy głowy

Jeśli maluch uderzy się, zawsze pojawia się siniak. Nie jest to groźne, lecz bolesne. Ból możesz złagodzić zimnymi okładami i smarować maścią na tego typu obrzęki. Jeśli uraz dotyczy głowy, ważne jest zapewnienie dziecku spokoju i obserwowanie czy nie dzieje się nic niepokojącego. Czy nie występują zawroty głowy, mdłości czy wymioty. Jeśli maluch choć na chwilę stracił przytomność, jest senny, a z nosa leję się mu krew, natychmiast jedź do szpitala, gdzie wykonana zostanie tomografia głowy.

Skręcona kostka?

Każdy choć raz w dzieciństwie skręcił staw skokowy. Noga jest w tym miejscu obrzęknięta, pojawia się ból. Wprawdzie dziecko może chodzić, ale ból który temu towarzyszy skutecznie je zniechęca. Co robić w takiej sytuacji? Przyłóż lodowy okład i smaruj często Altacetem by zmniejszyć obrzęk. Jeśli ból jest bardzo silny, możesz podać  maluchowi leki przeciwbólowe przeznaczone dla dzieci. Problemem jest sytuacja gdy dziecko nie może stanąć na bolącej nodze, wtedy konieczna jest wizyta z szpitalu, bo być może doszło do złamania.

ukąszenia złamania skręcenia urazy u dziecka
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Przetrwałam wakacje bez wizyty na pogotowiu, chyba pierwszy raz :)
Odpowiedź
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
U mnie sprawdzają się plasterki przeznaczone dla dzieci z postaciami z bajki. Moja córcia jak się skaleczy to od razu pokazuje mi żeby dostać ten kolorowy plasterek, a ja przy okazji dezynfekuje rane :)
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Lena
Ocena:
Taaa...moja ostatnio uderzyła się i przy myciu rąk zemdlała...ach te dzieci
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Mama Oliwki
Ocena:
Urazy u dziecka to nie lada wyzwanie. Jak moja córka skaleczyła się kiedyś i zdezynfekowałam jej rane wszystko było w porządku, w momencie przyklejania plasterka tak wystraszyła się go że zemdlała...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach