Cellulit wodny to problem nie tylko osób z tłuszczykiem, ale również tych całkowicie szczupłych. Główną przyczyną powstawania tego nieestetycznego problemu jest nadmiar wody w organizmie. Ten rodzaj cellulitu jest łatwiejszy do zwalczenia niż tłuszczowy, ale wymaga wprowadzenia właściwej diety, pewnych zabiegów kosmetycznych i preparatów.
Skąd bierze się cellulit wodny? Powstaje w wyniku zatrzymania wody w komórkach tkanki łącznej, w wyniku czego następuje zaburzenie krążenia krwi oraz limfy. Wówczas komórki tłuszczowe stopniowo gromadzą toksyczne substancje i zaczynają się powiększać. W ten sposób powstają grudki oraz nierówności, które są widoczne w okolicach ud, pośladków, zaś u tęższych kobiet nawet na brzuchu, w okolicach kostek, na ramionach, oraz łydkach. Zdarza się, że grudki są dość bolesne przy dotyku.
Co na cellulit wodny?
Co stosować na cellulit wodny?
Główne przyczyny powstawania tego rodzaju cellulitu to:
- Zbyt dużo soli w diecie,
- Nieodpowiednie odżywianie,
- Problem z krążeniem krwi,
- Używki takie jak alkohol, kofeina czy papierosy,
- Zaburzenia hormonalne.
Najczęściej występuje u osób spędzających większość czasu w pozycji siedzącej lub stojącej (np. w pracy), mających mało ruchu, albo zakładających nogę na nogę, noszących obcisłą odzież, czy buty na wysokim obcasie. Czasem pojawia się także w wyniku burzy hormonalnej występującej przed miesiączką.
Skuteczne metody na cellulit wodny:
- Dieta – po pierwsze należy zmniejszyć spożycie soli, której nadmiar jest częstą przyczyną zatrzymywania wody w organizmie. Aby jedzenie nadal smakowało, trzeba zastąpić sól innymi przyprawami, np. ziołami – imbirem, curry, majerankiem, kolendrą itd. Trzeba usunąć z menu wszystkie słone przekąski, fast foody, sery, wędliny, zastępując je orzechami, nasionami, rybami, warzywami, kiełkami, owocami.
- Oczyszczanie organizmu – pobudzenie krążenia krwi i procesów metabolicznych to kolejny skuteczny sposób na pozbycie się cellulitu. Dlatego wprowadź do jadłospisu produkty oczyszczające – czosnek oraz cebulę, które zalicza się do grona superfoods. Należy wypijać również duże ilości płynów, tj. prawie 2 litry wody dziennie. Przeciwdziała to zakwaszeniu organizmu i oczyszcza. Najlepiej aby była to woda niegazowana, mineralna, z dodatkiem cytryny, a także herbatki ziołowe i zielona herbata.
- Aktywność fizyczna – wybierz coś, co sprawia ci przyjemność, ponieważ ważna jest regularność. Niewskazane jest bieganie, aerobik, tenis, ale np. aqua aerobik, pływanie, długie spacery, joga itd. Nie mogą zbytnio obciążać układu krążenia.
- Masaże – pod prysznicem masuj skórę naprzemiennymi natryskami zimną i ciepłą wodą, aby usprawnić krążenie i ujędrnić skórę. Raz w tygodniu ugniataj skórę palcami, rolowaniu jej, zawsze ku górze. Taki masaż powinien trwać około godziny. Oprócz tego możesz wypróbować masaż bańką chińską (jeżeli nie masz żylaków).
- Tabletki i kosmetyki – dostępne w aptekach, bez recepty, tabletki usuwające nadmiar wody z organizmu to wsparcie dla walki z cellulitem. Często zawierają tez substancje oczyszczające organizm z toksyn. Dobrze jest korzystać również z peelingów (kupionych lub przygotowanych samodzielnie) i balsamów antycellulitowych.
Co o tym sądzisz?