Lato to sezon utożsamiany z błogim lenistwem i turystyką. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się przeleżeć je na plaży czy udamy na wędrówki po wzgórzach, wypoczywając na łonie natury, nierzadko zapominamy należycie o siebie zadbać, choćby poprzez stosowanie kosmetyków chroniących nas przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Także kiedy wbije nam się kleszcz lub przytrafi zatrucie pokarmowe nie wiemy jak postępować.
Jak radzić sobie z kleszczami?
Jak radzić sobie z komarami?
Co zrobić, żeby wakacje były naprawdę udane i stanowiły miłe wspomnienie na lata?
Zatrucie żywnością
Zatrucia pokarmowe są zmorą sezonu letniego, na szczęście na ogół nie trwają powyżej doby. Z racji tego, że nie ma skutecznego leczenia, a dolegliwości ustępują samoistnie, musisz swoje przecierpieć. Nie próbuj jeść na siłę. W tym czasie dokuczać będą wymioty, biegunka i ból brzucha. Jednakże, gdy wystąpi spore zmęczenie, opadanie powiek oraz podwójne widzenie, natychmiast udaj się do lekarza, który poda surowicę na zatrucie jadem kiełbasianym, występującym najczęściej w konserwach.
Obtarcia stóp
Nikt nie przepada za pęcherzami, które mają zwyczaj pojawiać się na stopach, jako konsekwencje obtarć. Zanim wybierzesz się w wędrówkę, postaraj się o wygodne, wypróbowane przedtem obuwie, które nie uprzykrzy ci wakacji. Pęcherz ma zabezpieczyć rankę, żeby mogła się należycie zagoić, jeśli już pęknie możesz przykleić plaster dla ochrony.
Przykre konsekwencje wypoczynku na słońcu
Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jednak doszło do poparzenia słonecznego, załagodź rozgrzane, piekące miejsca chłodnym prysznicem. W miarę chłodzenia poparzeń woda powinna być coraz zimniejsza. Ulgę przyniesie smarowanie balsamem na bazie aloesu, bądź żelem chłodzącym po opalaniu. Możesz także wykorzystać babcine sposoby, jak smarowanie ciała maślanką lub kefirem, które należy zmyć po 20 minutach.
Niebezpieczne temperatury
Latem warto pić dostatecznie dużo wody, gdyż pozwoli to zmniejszyć ryzyko osłabienia organizmu. Ponadto wybieraj przewiewne ubranie z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać, a przy ekspozycji na silne słońce zakładaj kapelusz lub czapkę z daszkiem.
Komar żywemu nie odpuści
Najprostszym sposobem na złagodzenie swędzenia po ukąszeniu kleszcza jest smarowanie podrażnień wodą z rozprowadzoną w niej sodą oczyszczoną. Dla ograniczenia z nimi kontaktu umieść moskitierę w oknie, bądź noś na ręce opaskę, której zapach odstrasza komary.
W szponach kleszczy
Trudno spotkać osobę, która nigdy w życiu nie znalazłaby uczepionego do swej skóry kleszcza, dlatego warto wiedzieć, jak w sposób właściwy z nim postępować. Kleszcza należy uchwycić pincetą (nie ściskaj jej) możliwie jak najbliżej skóry i w ten sposób go wyciągnąć. Ważne jest by pozbyć się go w całości. O ile w skórze wciąż tkwi główka kleszcza, najprawdopodobniej wyjdzie sama wraz z ropą. Nie zapomnij dokładnie umyć okolic ukąszenia mydłem. Datę możesz zaznaczyć w kalendarzu na wszelki wypadek. Gdyby w późniejszym czasie wystąpił rumień i inne niepokojące symptomy ze strony organizmu, łatwiej będzie zdiagnozować ewentualną boleriozę. Nie popadajmy jednak w panikę za każdym razem, gdy znajdziemy na sobie kleszcza, gdyż nie wszystkie ją roznoszą. W razie obaw porozmawiaj z lekarzem.
Co o tym sądzisz?