Rzetelne źródła kliniczne potwierdzają skuteczność mammografii w wykrywaniu wczesnego raka piersi, na który zapada najliczniejsze grono kobiet w Polsce, spośród wszystkich nowotworów. Jednak zachorować na niego mogą także mężczyźni.
Zgodnie ze statystykami, odsetek umieralności wśród pań poddających się badaniom przesiewowym, zmalał o 2/5. Mammografia zwiększa szanse wyleczenia chorych bez amputacji piersi.
Co to jest mammografia?
Jak się przygotować do mammografii?
Czym właściwie jest mammografia?
Mammografia opiera się o radiologiczne badanie gruczołu piersiowego przy zastosowaniu miękkiego promieniowania rentgenowskiego. Dzięki niemu powstają zdjęcia dla każdego sutka w projekcji skośnej i osiowej. Uwiecznione na zdjęciu tkanki miękkie pozwalają wykazać ewentualne zmiany w budowie sutków oraz guzki, których ognisko pierwotne nie przekracza 1 cm, jak również mikrozwapnienia. Z uwagi na niskie dawki promieniowania jest badaniem bezpiecznym, zatem można je bez obaw często powtarzać. Zagrożenie stanowiłoby jedynie dla dzielących się komórek płodu z uwagi na jonizujący charakter promieni.
Dla kogo mammografia?
Zaleca się by panie w wieku powyżej 35. lat zgłaszały się na rutynowe badania co dwa lata, natomiast po ukończeniu 50. roku życia każdego roku. Przeciwwskazaniem do mammografii jest ciąża.
Wskazania do mammografii:
- ból piersi,
- wyciek z brodawki sutkowej,
- wyczuwalne w trakcie samobadania guzki i zgrubienia,
- różnica w kształcie obu piersi,
- kontrolne badania po każdym rodzaju wcześniejszego leczenia guza piersi,
- kontrolne badania przed wprowadzeniem hormonalnej terapii zastępczej,
- zlokalizowanie zmian przed operacją piersi.
Czynniki ryzyka
Istnieją również czynniki, które podnoszą ryzyko zapadnięcia na ten rodzaj nowotworu:
- przypadki wystąpienia nowotworu piersi wśród członków rodziny, przy czym stopień ryzyka oblicza się według liczby przypadków w rodzinie oraz stopnia pokrewieństwa,
- mutacje w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2,
- wiek między 50. a 69. rokiem życia,
- menopauza, która rozpoczęła się się po 55. roku życia,
- pierwsza miesiączka, która wystąpiła jeszcze przed 12 rokiem życia,
- bezdzietność,
- poród po 35. roku życia.
Przed mammografią
O ile miesiączkujemy uzgodnijmy termin na 5-10 dzień cyklu. Pomimo, że nie jest to warunek konieczny do wykonania badania, warto o to zadbać, gdyż pozwala to uzyskać jak najrzetelniejszy obraz gruczołu piersiowego. Panie w wieku pomenopauzalnym mają pełną dowolność odnośnie dnia mammografii. W dniu badania nie możemy stosować kosmetyków, takich jak dezodoranty z talkiem, kremy czy balsam. Przed badaniem załóżmy ubranie, które łatwo będzie zdjąć do pasa, dlatego wskazane jest dwuczęściowe.
Co o tym sądzisz?