Opuchnięte stopy są problemem typowo dotykającym jedynie kobiety. Najczęściej zdarza się to po całym dniu w stojącej pracy, w upalne dni, po spacerze lub w ciąży. Stopy puchną, ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne powodując przedostawanie się wody do tkanek otaczających żyły. Wpływ na opuchnięcie kończyn dolnych ma również nasz tryb życia i nasze nawyki, jak palenie, picie alkoholu, zbyt duża ilość soli w diecie lub zbyt mała ilość dostarczanych płynów do organizmu. Co może nam pomóc?
Jak sobie radzić z opuchniętymi stopami?
Czy dieta pomaga na opuchnięte stopy?
- nie stój długo w miejscu – pracuj nogami, poruszaj się, dreptaj w miejscu, uginaj nogi w kolanach, stawaj na palcach. Pobudzisz w ten sposób krążenie.
- ćwicz – najlepszym ćwiczeniem jest tutaj tzw. rowerek – kładziemy się na plecach, zginamy nogi w kolanach pod kątem prostym i udajemy jazdę na rowerze. Innym ćwiczeniem są nożyce, czyli krzyżowanie naprzemienne wyprostowanych, lekko uniesionych nad podłogą nóg.
- w pracy siedzącej zorganizujmy sobie podstawkę pod nogi. Co jakiś czas poruszajmy palcami, zataczajmy kółka stopami i napinajmy łydki. Unikajmy zakładania nogi na nogę – utrudnia to przepływ krwi w żyłach.
- zrezygnuj z windy na rzecz schodów – spacerując po nierównym terenie usprawniamy pracę serca i pompowanie przez nie krwi. Elastyczności żył sprzyja zwłaszcza spacer po nierównym podłożu.
- masuj – masaży jest wiele – możemy na boso chodzić po specjalnej macie, używać masażera z ruchomymi głowicami. Możemy również poprosić o masaż partnera lub udać się do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego.
- jeżeli mamy opuchnięte nogi, siądźmy z uniesionymi wysoko nogami. Możemy również zastosować chłodną kąpiel nóg. Nie jest wskazana kąpiel w ciepłej wodzie, ponieważ ciepło spowalnia krążenie krwi, zimno – przyspiesza je.
* do kąpieli dla stóp można dodać olejek aromaterapeutyczny, np. rozmarynowy o działaniu relaksującym lub z malwy usuwającym opuchliznę, dodatek olejku z szałwii i mięty pieprzowej odświeży oraz poprawi krążenie.
- pij wodę w dużych ilościach – najlepiej mineralną i z kilkoma kroplami soku z cytryny. Unikajmy napojów gazowanych oraz słodkich.
- dieta – jedzmy dużo bananów, ziemniaków i pomidorów. Są one bogatym źródłem magnezu.
- ograniczmy sól w diecie – zatrzymuje ona wodę w organizmie i sprzyja powstawaniu obrzękowi nóg.
- nawilżajmy – po kąpieli nóg i dokładnym ich osuszeniu koniecznie powinnyśmy posmarować stopy preparatem nawilżającym. Zwróćmy uwagę na skład, w którym powinny się znaleźć wyciąg z arniki, miłorzębu oraz kasztanowca. Najlepiej, gdy preparat będziemy wcierać regularnie, dwa razy dziennie. Rozprowadzanie zacznijmy od dołu, od stopy kierując się ku górze.
- zrezygnuj ze skarpetek ze ściągaczem – uciskają one łydki utrudniając krążenie i przyczyniając się do opuchlizny
Jeżeli powyższe sposoby nie pomogły, wówczas warto udać się do lekarza. W takim przypadku puchnięcie nóg może być objawem poważniejszej choroby. Lekarz pomoże ją zdiagnozować umożliwiając leczenie.
Co o tym sądzisz?