Przed wakacyjnym wyjazdem – nawet w obrębie Europy – warto zaznajomić się z przymusowymi szczepieniami i sytuacją zdrowotną kraju, do którego zamierzamy się wybrać. Może się bowiem okazać, że w niektórych miejscach istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na wybraną chorobę, co jest związane z miejscowymi epidemiami. Szczególnie powinny uważać oosby udające się na wypoczynek do krajów tropikalnych. W miejscach takich niekoniecznie występują okresowe epidemie, ale bardzo łatwo zarazić się przebywając na ich terytorium chorobami, które nie występują np. w naszej strefie klimatycznej. Choroby takie mogą prowadzić nawet do śmierci.
Na co zaszczepić się przed wyjazdem?
Co powinniśmy wiedzieć o szczepieniach ochronnych?
Szczepienia ochronne podróżnych
Przede wszystkim propagowaniem informacji o przymusowych szczepieniach i aktualnych epidemiach zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Informacje o aktualnościach znajdziemy na stronie rządowej - http://www.szczepienia.gis.gov.pl/, która powstała w wyniku rozpowszechniania akcji informacyjnej, która ma pozwolić na poszerzenie wiedzy społeczeństwa o zagrożeniach zdrowotnych w różnych miejscach globu.
Co powinniśmy wiedzieć o szczepieniach ochronnych?
- To najlepszy i najłatwiejszy sposób na wzmocnienie organizmu i uniknięcie poważnych w skutkach chorób. Odporność organizmu zostaje podniesiona w sposób naturalny
- Niektóre zalecane szczepienia ochronne, które należy wykonać przed wyjazdem, finansowane są przez państwo
- W przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych do lekarza należy zgłosić się już nawet na dwa miesiące przed planowaną podróżą, ponieważ dopiero po tym czasie szczepionka zaczyna „działać”
- Podróżując sprawdzajmy, jakie szczepienia są obowiązującymi w danym kraju, ponieważ w przypadkach skrajnych możemy nawet nie zostać przepuszczeni przez granicę. Dokumentem stwierdzjaącym wykonanie szczepień jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (ang. International Certificates of Vaccination)
Popularne szczepionki i kraje docelowe podróży:
- Kraje Afryki i Ameryki Południowej: wymagane szczepienie przeciwko żółtej febrze
- Arabia Saudyjska: szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym
- Popularne szczepionki wymagane w niektórych krajach: sczepienie przeciwko WZW A i B, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie
- Madagaskar: sczepienie przeciwko dżumie (zwiększona liczba osób chorych w ostatnim czasie)
- Egipt: szczepionka przeciwko malarii (również w ostatnim czasie choruje coraz więcej osób)
Co o tym sądzisz?