Możesz nie wiedzieć, że hormony wynikające z długotrwałego stresu silnie zatruwają organizm. Adrenalina, czyli hormon walki obciąża serce i układ krwionośny, m.in. poprzez wzrost ciśnienia. Natomiast kortyzol przyczynia się do wzrostu ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych we krwi oraz cukru w wątrobie, zwiększa się również ilość kwasu solnego, co uszkadza układ pokarmowy.
Jak radzić sobie ze stresem?
Czy sauna pomaga się odprężyć?
Słynny polski seksuolog Lew Starowicz właśnie stres i próby zwalczenia go poprzez używki, uważa za 8 na 10 przyczyn problemów ze wzwodem u młodych mężczyzn. Tymczasem lekarze zwracają uwagę na negatywne skutki stresu, jak np. udar mózgu, miażdżycę, zawał serca czy chorobę wieńcową. Także biorąc pod uwagę możliwość obniżenia odporności, huśtawki nastrojów, kłopoty ze snem, nerwice, lęki i depresje, nie ma sensu dłużej zwlekać, więc już dziś podejmij kroki walki ze stresem!
10 sposobów zwalczania stresu
- Sauna pozwoli się odprężyć, tak donoszą badania naukowców z Uniwersytetu Oklahoma. Osoby często odwiedzające saunę są na codzień zrelaksowane, łatwiej znoszą stresujące sytuacje, a ponadto mają większe szanse na osiągnięcie poczucia samorealizacji.
- Przekonaj się do aromaterapii. Wśród zalecanych olejków zapachowych znajdują się: pomarańczowy, bergamotkowy, grejpfrutowy, waniliowy, cyprysowy, ylang-ylang, lawenda i oczywiście melisa.
- Prostym, ale skutecznym remedium jest wysiłek fizyczny, który pozwoli się wyszaleć. Odpowiednia będzie terenowa jazda na rowerze lub szybki bieg. Podstawy tego twierdzenia mają korzenie w opinii badaczy z Uniwersytetu w Missouri, którzy stwierdzili, iż po 33 minutach forsownego wysiłku długo odczuwamy pozytywne rezultaty.
- Muzyka relaksacyjna, bądź uwieczniony na nagraniu szum fal stanowią doskonały sposób na rozładowanie napięcia.
- Nie od dziś wiadomo, iż obcowanie z naturą ma dla naszego funkcjonowania dobroczynny wpływ. Pomóc w rozładowaniu negatywnych emocji pomoże równie dobrze zwiedzanie pięknych zakątków kraju, co zakup kota lub psa. Obcowanie z pupilami przeciwdziała depresji i sporemu procentowi konfliktów w rodzinach.
- Uważa się, iż regularna medytacja pozwala w ciągu kwartału ograniczyć stres destrukcyjny do 45 proc., ponieważ dzięki rozwijaniu świadomości sygnały zwiastujące stres nie mają szans na dotarcie do naszego mózgu. Warto zatem trenować oddech w ten oto prosty sposób: powietrze należy nieśpiesznie wdychać przez nos odliczając w międzyczasie do czterech, po czym powoli wydychać ustami. Powtórz 10 razy.
- Jedz produkty, które w naturalny sposób łagodzą skutki stresu. Produkty mleczne są odpowiednim rozwiązaniem, gdy nasz apetyt rośnie w miarę napięć, bowiem - jak mówią holenderscy specjaliści - mleczne proteiny stabilizują chemiczną równowagę w naszym ciele. Prócz tego zaleca się spożywać zielone warzywa liściaste, takie jak sałata czy kapusta, gdyż przyczyniają się do produkcji hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Niedobory witamin B narażają nas na rozdrażnienie i depresje. Cukier prosty dostarczany wraz z owocami stanowi zastrzyk energii dla organizmu ugiętego pod ciężarem hormonów stresu.
- Hitem dla zapobiegania zwiększonej podatności na stres jest suplementacja magnezu lub przyswajanie tego pierwiastka wraz z odpowiednim pożywieniem, np. orzechami i kakao. Magnez ogranicza uwalnianie z zakończeń nerwowych noradrenaliny oraz adrenaliny, pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
- Pij dziennie 2 szklanki soku pomarańczowego. Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu z Alabamy wykazał, że podawanie szczurom 200 mg witaminy C pozwoliło niemal całkowicie powstrzymać produkcję adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów stresu.
- Miej u boku bliską osobę, gdy zmagasz się z trudnymi chwilami. Jak podają wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie ciężkie sytuacje, aż dwukrotnie łatwiej znoszą osoby zakochane. Już sam dotyk dłoni partnera działa kojąco na nasz organizm do tego stopnia, że zmniejsza ciśnienie krwi.
Co o tym sądzisz?